24_20230816_150645.jpg
23_20230816_150839.jpg
1066_20230525_181145.jpg

Příběh Daniela Jilčíka, který vyměnil florbalku za Himaláje

Daniel Jilčík, člen Hattricku Brno se zúčastnil jarní expedice v Himalájích. Díky dobré kondici, kterou má díky systematické přípravě mladých florbalistů v klubu, se Daniel mohl přidat k ryze dospělé výpravě – trek kolem Annapurny. Autorkou textu je paní Veronika Jilčíková, jíž tímto za zajímavý příspěvek děkujeme.

Cesta začala v Kathmándu, odkud se všichni přesunuli autobusem do Besisaharu. Nově vybudované silnice umožňují posunout se dále a cestu si tím výrazně zkrátit. Sedmičlenná výprava z Moravy měla předsevzetí jít celou cestu pěšky a vše si nést na zádech sami, bez jakékoliv zkratky. Cesta ubíhá dle plánu. Celkem snadno se všichni přehoupli do výšky 3 500 m n. m.

Bohužel výšková nemoc si vybírá svoji daň a jeden člen výpravy je odsouzen se vrátit do údolí. Daniel pomáhá mimo jiné plánovat i další postupnou aklimatizaci. Výprava se konečně dostává k aklimatizačnímu výstupu na Tilicho Lake. Toto krásné místo, nejvýš položené jezero na světě, zůstane nakonec nedobyto.

Ostré slunce na tmavomodré obloze, hluboký čerstvý sníh a výška téměř 5 000 m n. m. se nakonec staly osudnými třem členům výpravy, kteří se pouhých 800 m před jezerem obrací zpátky do výškového tábora. Pocítit takové zklamání bylo těžké, ale na druhou stranu se při sestupu ukázalo, že předčasný sestup byl správné rozhodnutí. Není radno si v Himalájích zahrávat.

O den později se ztratil nejstarší člen výpravy. Po oznámení horské záchranné službě prostřednictvím satelitního telefonu se ukazuje, že v takových výškách v této zemi jste odkázáni pouze sami na sebe – pomoc nepřišla. Naštěstí se ztracenému členu podařilo najmout místního průvodce a se zbytkem skupiny se druhý den opět setkává.

Dále již přichází nejnáročnější den celé výpravy, a to přechod horského průsmyku Thorong La Pass ve výšce 5 416 m n. m. Den začíná velmi brzy. Ostatní skupiny s průvodci vychází již ve 4:30 ráno, ale ta naše česká opouští základní tábor až před 6. hodinou jako poslední v daném dni. Díky dostatečné aklimatizaci a dobré kondici se daří výpravě zdolat již kolem oběda krásné himalájské sedlo.

Vyčerpávající den končí až v pozdních večerních hodinách v hotelu. Druhý den po přechodu průsmyku nám byly odměnou nádherné výhledy zpátky do údolí. Další dva dny s batohem na zádech a výlet je téměř u konce. Konečným cílem bylo batůžkářské město Pokhara a buddhistické památky v Kathmandu.

Daniel se hned po návratu vrátil na florbalové hřiště a snaží se uplatnil vylepšenou kondici na turnajích, jichž se účastní za svůj tým Hattricku. Himaláje jsou neodolatelné a Daniel doufá, že oslava jeho 14. narozenin v Nepálu nebyla jeho poslední.