Tento web používá soubory cookies. Dalším procházením webu vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookies. Více informacíSouhlasím

Důležitý nástroj, který má výrazný vliv na výkony každého hráče. Přesně tím je florbalka, při jejímž výběru je nutno dbát několika základních kritérií.

Zahnutí hole

Od způsobu, jakým florbalista drží hůl, se odvozuje její zahnutí. Pokud je hráči při držení hokejky přirozené mít levou ruku dole a pravou nahoře, jde o zahnutí levé. V opačném případě, kdy je níže položená pravá ruka, se mluví o pravém zahnutí.

Délka hole

Tento parametr záleží na výšce hráče. Obecně platí, že florbalka by měla dosahovat od země po pupík. Správná délka hole je důležitá pro přirozené učení herních návyků, snazší manipulaci či pohybu a zejména z důvodu minimalizace zdravotních rizik při sportování. Nejvhodnější je se poradit a hůl vyzkoušet v samotné prodejně.

Tvrdost hole

Má význam hlavně při střelbě, kterou může vysoce zkvalitnit. Tvrdost hole se značí čísly 23–40, což znamená počet milimetrů, o něž se florbalka ohne při zátěži 30 kilogramů. Čím jsou čísla nižší, tím má hůl větší tvrdost. Pro hráče o menší hmotnosti jsou vhodnější měkčí hole.

Tvrdost čepele

Tvrdost se rozlišuje i u samotné čepele, tedy části, která je na spodní části hole a slouží k samotné práci s míčkem. Měkké čepele mají označení SB a slouží techničtějším florbalistům, jimž vyhovuje citlivější zacházení s míčkem a chodí méně do střel z větších vzdáleností.

Středně tvrdé čepele se značí MB a jde o nejčastěji používaný typ čepele. Jedná se o kompromis mezi tvrdými a měkkými, což přináší dobrou kontrolu míčku i možnost tvrdšího zakončení.

Tvrdé čepele nesou značku HB. Jsou nejodolnějším typem, ale vyžadují pokročilejší dovednosti při zpracování míčku kvůli jeho častějším odrazům. Na druhou stranu je s tvrdou čepelí možno vypálit nejrazantnější ránu příklepem.

Materiál hole

Základním materiálem florbalových holí je kompozit, jenž je pevný a odolný. Většina florbalek je ale vyrobena z karbonu, který se mísí právě s kompozitem. Karbonové hole jsou charakteristické nízkou hmotností v kombinaci s pevností.