Napsal 15. prosince 2022 Tadeáš Mima v rubrice Rozhovory

Kouč ho potkal ve škole, teď už hraje za Hattrick. Kdo je Dominik Šollar?

V minulých dvou zápasech se na soupisce Hattricku objevilo úplně nové jméno. Pro florbalové fanoušky prakticky neznámé. K brněnskému týmu se připojil Dominik Šollar, který doposud sbíral starty za béčko superligového Liberce. Kudy vedla jeho cesta až do první ligy mužů?

Kouč ho potkal ve škole, teď už hraje za Hattrick. Kdo je Dominik Šollar?

Píše se konec února 2022, kdy Šollar nastupuje za rezervu Severočechů v posledním kole Divize proti Prague Tigers. Utkání však nemá pro Liberecké dobrý závěr, protože jasnému lídrovi tabulky podlehnou 3:4 po nájezdech, sám Šollar zahodil svoji šanci v rozstřelu a jeho mančaft uzavírá sezónu na druhé příčce. Tedy na pozici, která znamená účast ve čtvrté nejvyšší soutěži také pro příští ročník.

Od té doby čtyřiadvacetiletý hráč k soutěžnímu utkání nenastoupil. Tedy aspoň do doby, než se potkal s hlavním trenérem Hattricku Simonem Šiškou. Vše se přitom seběhlo za neuvěřitelných okolností.

„Dominika jsem potkal náhodou na hodině, když jsem učil florbal na Fakultě sportovních studií Masarykovy univerzity. Hned jsem si všiml jeho trička FBC Liberec a bylo vidět, že florbalku určitě nedrží poprvé,” vzpomíná kouč Hattricku na první setkání s hráčskou posilou. Šiška se tak dal se svým studentem do řečí a začal vyzvídat.

„Dostal jsem na něj i dvě pozitivní recenze. Dopadlo to domluvou, že se k nám přijde ukázat na nějaké tréninky. Takže došel, ukázal, co umí, a po dohodě se stal součástí A-týmu,” přibližuje Šiška souběh událostí. I pro samotného hráče byl takový vývoj celkem překvapivý. „Upřímně jsem k tomu přišel jako slepý k houslím. Všiml si mě Simon na hodině florbalu na výšce, slovo dalo slovo, přišel jsem na trénink a teď jsem tady,” říká Šollar.

Liberecký odchovanec aktuálně má vyřízené starty ve formě hostování. Nicméně vzhledem k jeho studiu v Brně je to právě Hattrick, kdo může primárně využívat jeho služeb na hřišti. Poprvé se tak stalo na začátku prosince proti Kladnu, kde prožil parádní debut. Trvalo mu jenom něco přes osm minut, než jako hráč třetí formace připravil gólovou asistenci Michalu Malcovi a padla úvodní branka zápasu.

A to nebylo všechno, protože v samotném závěru si připsal i premiérový gól za Hattrick, když srovnával na 4:4. Brňané potom navíc stihli ještě pátou trefu a z hektického finiše vytěžili plný počet bodů.

„Když jsem uviděl kuličku v síti, cítil jsem obrovskou radost. Sice to nebyl žádný fešák, ale jak říká Radek Duda: ‚Nejdřív musíš dát ty dirty goals, aby pak mohl dát ty nice goals.’ Potom na střídačce ze mě spíš spadl tlak. Kluci gratulovali, ale ještě nebylo dohráno, takže padl focus na zbytek zápasu,” popisuje Šollar.

Ani při následujícím vítězství doma nad Gullivers Šollar nechyběl, byť individuálně nebodoval. Bilance 1+1 ze dvou utkání ovšem nezní vůbec marně. „Ačkoliv to ve statistikách vypadá hezky, půlroční pauza od florbalu se na mně podepsala a herní projev zatím není podle mých představ. Ale věřím, že si vše časem sedne,” uvažuje posila Hattricku s číslem 55. Zároveň však uznává, že kolektiv ho vzal mezi sebe parádně.

„Dominikova hlavní přednost? Výborné herní myšlení a chytrost na hřišti.”
Simon Šiška, trenér Hattricku Brno


„Přijetí týmu jsem se celkem obával, ale borci jsou super. Vzali mě mezi sebe skoro hned, atmosféra je uvolněná, ale současně jsou cítit ambice. Takže dobré,” vyzdvihuje účastník 70 divizních střetnutí v dresu Liberce B. Právě mezi souboji v jeho někdejším působišti a v první lize vidí znatelné rozdíly. „Hlavně v rychlosti, člověk nemá tolik času vymýšlet. Druhá věc je, že v Divizi hodně lidí hraje čistě pro radost, takže zápasy nebývají tolik vyhrocené,” přiznává.

Šollar rozhodně má předpoklady, aby se stabilně zařadil mezi důležité hráče sestavy. „Jako Dominikovu hlavní přednost vnímám výborné herní myšlení a jeho chytrost na hřišti. Navíc jsme dlouhodobě chtěli přidat dalšího praváka na levé křídlo, a to nám perfektně splňuje,” dodává Šiška na adresu nového člena mužstva.

„Rád postupuji krůček po krůčku, takže mojí osobní prioritou je se do konce základní části dostat fyzicky do formy a pomazlit se s kuličkou. Další krok bude pro mě premiérové play-off, za tento horizont se nedívám,” shrnuje na závěr Šollar. Další měření sil jeho týmu se chystá na tuto sobotu, kdy Hattrick jede do Hodonína k duelu s posledními Aligators.