Napsal 20. února 2022 Tadeáš Mima v rubrice Statistiky

Odvěký rival zpět na scéně, co hrozí Hattricku od České Lípy?

Úplně se nečekalo, že florbalisté Hattricku na tohoto soupeře narazí, jenže opak je pravdou. Kvůli výsledkům posledního kola Livesport Superligy se Brňané připravují na sérii play-down, v níž se potkají s Českou Lípou. Co se dá od tohoto soupeře očekávat v bojích o všechno?

Odvěký rival zpět na scéně, co hrozí Hattricku od České Lípy?

Situace byla před závěrečným víkendem základní části nalajnována jasně. I kdyby Hattrick nestačil na favorizovaný Chodov, byla velká pravděpodobnost, že udrží třináctou příčku superligy a půjde na Pardubice. Stačila k tomu jediná věc navíc: aby Česká Lípa neklopýtla s posledními Královskými Vinohrady a sama ještě zabojovala o play-off.

Jenže co se stalo? Právě Severočeši ve vyrovnané bitvě podlehli Pražanům a Hattrick kvůli horší vzájemné statistice spadl pod SKV na spodek soutěže. A tím se vytvořily možná už trochu nečekané dvojice pro play-down.

„Lípu jsme zrovna moc nechtěli, ale připravíme se, rozebereme si její hru a zkusíme vymyslet nějaké věci, co by mohly fungovat,” říkal bezprostředně po minulém zápase trenér Jan Nizner. Podle něj je styl severočeského týmu zřejmý.

„Silový florbal o osobních soubojích. Jednoduchý způsob hry, žádný geniální florbal. Je to prostě nahazování zezadu, dlouhé balóny do předbrankového prostoru. Velcí chlapi, kteří jsou vepředu důrazní. To jsou věci, jež nám moc nesedí a musíme přemýšlet nad tím, jak se k tomu takticky postavit. Co si říct za zásady a jakým způsobem hrát,” popisoval kouč Hattricku.

Česká Lípa měla celkem dobrý finiš základní části, když ještě oživila své naděje na play-off. Porazila například Pardubice nebo Black Angels, což jí drželo ve hře o postup až do závěrečného kola soutěže. Zaváhání s Vinohrady však poukazuje na to, že přece jen může přijít i méně vydařený zápas s papírově horším protivníkem.

Nakonec se tak tým kolem trenéra Davida Derky umístil jedenáctý se ztrátou pěti bodů na vyřazovací fázi. Dohromady nasbírala Česká Lípa devatenáct bodů, což je její vůbec nejhorší bilance od postupu do superligy. Oproti předchozímu ročníku spadl zisk FBC o rovných osm bodů, podruhé z pěti let ho proto čekají boje o záchranu.

Hattrick má proti Lípě bohatou historii vyrovnaných utkání. Dokládají to už samotné výsledky z aktuální sezóny, kdy oba duely rozseklo až prodloužení. Doma padli Jihomoravané 6:7 potom, co třikrát přišli o náskok jednoho gólu. Na severu Čech byla situace opačná a FBŠ se úspěšně dotáhlo aspoň na remízu, přestože po čtvrt hodině prohrávalo 0:3.

Zrovna venkovní zápas, který zvládl soupeř 7:6 v přidaném čase, individuálně sedl Šimonu Hronkovi. Útočník Hattricku se blýskl třemi trefami a držel naděje mužstva. „Akorát cesta do Lípy je taková nepříjemná, ale jinak se mi tam hraje celkem dobře. Úplně nespokojený nejsem,” hodnotil po posledním kole brněnský snajpr.

Těsné výsledky přitom nechyběly ani v předešlých letech. Loni padl Hattrick doma také po prodloužení, a to 4:5. Při premiérovém ročníku v Livesport Superlize pak Brno zdolalo rivala venku 8:7. Kompletní statistiky mezi elitou ovšem ukazují, že z osmi vzájemných bitev urval Hattrick ve svůj prospěch pouze dvě.

Na společná setkání došlo mnohokrát již v éře první ligy. Také během ní výsledkově dominovali českolipští hráči, kteří dlouhé roky usilovali podobně jako Hattrick o postup do nejvyšší soutěže. Vůbec nejdrtivěji si poradili Brňané s odvěkým protivníkem v prosinci 2012, kdy ho zničili 12:4.

Velké vzpomínky přetrvávají z play-down 2019/20, které skončilo za stavu 1:1 na zápasy kvůli covidu. Hattrick tehdy otevřel sérii vítězstvím 9:8. „Začátek nám vyšel podle představ. Potom jsme ale ustoupili od aktivní hry a soupeř zákonitě trestal. Nakonec jsme měli dostatečný náskok a vyhráli jsme,” sdělil tehdejší trenér Marek Fiala. Nicméně Česká Lípa se vrátila úspěšnou odvetou 6:5.

„Lípa jako soupeř? Úplně nespokojený nejsem.”
Šimon Hronek po posledním kole základní části

Čím Lípa velice trápí každého svého soupeře, je vynikající první lajna. Skvělou práci odvádí například Milan Tichý (20+13), jenž se stal nejproduktivnějším florbalistou týmu. Podobně se dařilo také Danielu Štěrbovi (10+22) či vyhlášenému kanonýrovi Radku Krajcigrovi (18+11). Nechybí ani hromada zkušeností ze superligy i reprezentace v osobě Štěpána Slaného. Nejen na tato jména si musí dát Brňané v klíčových utkáních veliký pozor.

Jak obstojí Hattrick ve velkolepém souboji tentokrát? Série prvního kola play-down startuje o víkendu 26. a 27. února dvěma duely na hřišti České Lípy. Následující víkend se bude hrát v Maloměřicích, konkrétně 5. a 6. března. Nezapomeňte přijít podpořit Hattrick Brno do sportovní haly Maloměřice i vy, vstupenky budou k dispozici již brzy! Hraje se na čtyři vítězná zápasy.