Napsal 21. května 2021 Tadeáš Mima v rubrice Rozhovory

Kolajtův první rok za Hattrick. Na jaký zápas nerad vzpomíná?

Superligový kádr Hattricku našel velkou oporu v brankovišti. Stal se jí Ondřej Kolajta, který před startem sezóny přestoupil z Ostravy a měl řadu skvělých duelů. Jsou však i zkušenosti, na něž by nejraději zapomněl.

Kolajtův první rok za Hattrick. Na jaký zápas nerad vzpomíná?

Přišel z Ostravy, dostal poprvé v kariéře šanci při utkáních Livesport Superligy a ukázal velký potenciál. Takto se uvedl po přestupu Ondřej Kolajta, jenž odchytal 540 minut s úspěšností 76,5 %. „Dostal jsem příležitost proti svému bývalému klubu, což bych označil za své nejlepší utkání sezóny,“ vyzdvihuje dvacetiletý gólman.

Odchytal jsi svůj premiérový ročník v dresu Hattricku. Jak se za ním ohlížíš?
Výsledkově to nebyl až tak vydařený rok, co se týče umístění týmu. To hodnotím poměrně negativně. Z pohledu herního projevu to však bylo už povedenější,spoustu utkání s kvalitními soupeři jsme odehráli skutečně dobře. Absolvovali jsme dva slušné zápasy s Chodovem, dvakrát jsme potrápili i Boleslav. Navíc jsme se tahali o výsledek se Spartou nebo Tatranem.

A co další duely Livesport Superligy?
Nicméně právě potom nám unikly zápasy s protivníky typu Pardubice, Otrokovice či SKV. Proti nim jsme měli nakročeno ke třem bodům, které kdybychom všechny posbírali, možná nás dotáhnou až do play-off. Ale bohužel se tak nestalo, a proto to dopadlo dvanáctou příčkou po základní části.

Kde jsi viděl vaše nedostatky proti papírově srovnatelným rivalům?
Za ten rok se mi zdá, že proti nejsilnějším soupeřům jdeme s tím, že nemáme co ztratit. A na našem výkonu to jde hrozně moc poznat. Říkáme si, že v nejhorším případě prohrajeme, ale zároveň na hřišti necháváme všechno a hrajeme pěkný florbal. Zatímco když nastoupíme proti celkům jako Otrokovice, Liberec nebo Vinohrady, pereme se s vědomím, že musíme vyhrát. Podle mě nám to nedělá dobře na hlavu a jsme z toho nervózní, děláme chyby a herní projev je takový bázlivý.

Jelikož šlo o první sezónu v Hattricku, jak sis zvykal na nové prostředí?
Asimilace proběhla velmi rychle a úspěšně. (úsměv) Od prvních tréninků na začátku léta se ke mně kluci chovali moc pěkně. Bylo to podpořené i skutečností, že spoustu kluků znám už z mládežnických kategorií, jako Jirku Halamu nebo jsem znal Hemiho (Adama Hemerku, pozn. aut.). Další jsem znal díky působení mého bráchy v Hattricku, takže zapojení do klubu bylo příjemné. Rozhodně jsem neskočil do úplně nového prostředí, naopak jsem se cítil fajn.

Měl právě tvůj bratr Jan vliv na to, že ses rozhodl přestoupit sem?
To úplně ne. Ale řekl mi, že jestli mám možnost, ať to vyzkouším. Že se mi v Hattricku bude líbit, protože to je dobrý klub. Ačkoliv z něho odešel za takových zvláštních okolností, nedá na něho dopustit a všude o něm mluví pěkně.

Jak celkově hodnotíš své výkony, které jsi podával?
Liší se to zápas od zápasu. Moje úplně první minuty v superlize byly proti Liberci v hale Vodova, kdy jsem střídal Filipa Kuhna během třetí třetiny. A hned z první střely jsem dostal gól, to nebylo úplně příjemné. Následně jsem ale dostal příležitost proti svému bývalému klubu FBC Ostrava, což bych označil za své nejlepší utkání sezóny. Měl jsem z něj dobrý pocit a na mé poměry jsem předvedl nadprůměrný výkon.

Co třeba ostatní utkání, do nichž jsi naskočil?
Potom byla střetnutí jako proti Black Angels nebo České Lípě, kdy to už nebylo tak slavné. Říkal jsem si, že jsem mohl udělat více nebo nemusel dostat nějakou hloupou branku. Zápas by pak vypadal jinak. Zrovna proti Black Angels měla jedna moje chyba dost velký vliv. Nerad vzpomínám také na venkovní zápas s Chodovem. Dvakrát jsem vyletěl na rozhodčího a bylo to ostře hodnocené i komentátory v přenosu, takže jsem potom nebyl úplně psychicky připravený. Poznamenalo to, jak jsem odchytal zbytek duelu. Je to škoda, jelikož jsme vedli o tři góly a po sporné trefě jsem se vztekal a sesypal. Nakonec jsme prohráli 7:10. Moc jsem toho pak už nechytil, přestože ze začátku šlo o dost dobrý výkon. Nerad na to vzpomínám.

Které výkony se naopak blížily tomu nejlepšímu proti Ostravě?
Myslím si, že se mu blížil domácí zápas s Boleslaví. Chvilku jsme měli v kabině takovou auru, že možná dostaneme hrozný výprask. Jenže nakonec šlo o pěkný souboj, kdy se Boleslav na body nadřela. Docela jsme ji potrápili a mám ze svého výkonu dobrý pocit. Samozřejmě mě potěšila první superligová výhra na hřišti Královských Vinohrad výsledkem 7:5. Sice na mě nešlo moc střel, ale byl jsem vyhlášen nejlepším hráčem utkání.

Teď se pomalu rozjíždí přípravy na nový ročník. Co od něj očekáváš?
Já i celý tým bychom se rádi dostali do play-off. Můj osobní cíl potom je co nejvíce dopomoct kolektivu dobrým chytáním a stabilními výkony. Ať už z role jedničky, dvojky nebo trojky, na tom nezáleží. Pokaždé, když mě trenér nasadí, chci podat kvalitní výkon a být platným hráčem. To je pro mě nejdůležitější. Každý zápas, do něhož nastoupím, chci odchytat nejlépe, jak jen dovedu.