Napsal 15. května 2021 Tadeáš Mima v rubrice Rozhovory

Ultrapřestup! Trenérem bude velezkušený Martin Czeczinkar

Špičková trenérská posila přichází do Hattricku Brno. Novou osobností klubu je Martin Czeczinkar, který má za sebou úspěchy nejen v Česku, ale i na mezinárodní scéně. V Hattricku zahájí působení u kategorií starších žáků, dorostenek a odstartuje nový dovednostní projekt Skills.

Ultrapřestup! Trenérem bude velezkušený Martin Czeczinkar

Czeczinkar nechyběl u bronzu juniorské reprezentace 2015, kde plnil roli kondičního kouče. Zároveň trénoval superligové Pardubice a byl šéftrenérem akademie Tatranu Střešovice. Předchozí dva roky působil na postu šéftrenéra Kanonýrů Kladno. Aktuálně Czeczinkar vede český reprezentační výběr dívek GU15, jenž sdružuje florbalistky tohoto ročníku ve východní části republiky. V Hattricku bude mít na starosti dorostenky a starší žáky.

Právě s kategorií dorostenek zaznamenal Czeczinkar již dříve velké úspěchy. V roce 2018 s nimi obsadil v barvách Střešovic druhé místo na mistrovství ČR, o rok později dokonce celý turnaj opanoval. Mimo jiné byl jako asistent trenéra u zlatého tažení juniorů Tatranu za ligovým zlatem 2016/17. Vedle kategorií starších žáků a dorostenek se Czeczinkar v Hattricku ujme projektu Skills, který má za cíl posouvat hráče i hráčky v individuálních dovednostech.

Martine, stáváte se velkou posilou trenérského štábu. Jaké jsou důvody vašeho příchodu?
Důvodů je samozřejmě více. Hattrick je stabilní superligový mančaft a velmi oceňuji, jak se klub progresivně posouvá a přemýšlí nad věcmi. Dokládá to také vznik ženské sekce, která se buduje pod Petrou Prouzovou. I vzhledem k tomu, že jsem trenérem talentované mládeže ve východní části republiky, dává mi zdejší působení šanci mnohem lépe poznat prostředí směrem k hráčkám a trenérům.

Byl jste hlavním koučem superligových Pardubic, nechyběl jste ani u reprezentace juniorů. Dále jste působil po boku velkých trenérských jmen českého florbalu, ať už šlo o Jiřího Jakoubka nebo Jana Pazderu. Co vám to dalo?
Co se týče angažmá u reprezentace a v Pardubicích, kde jsem zároveň byl u elitních celků juniorů a mužů, šlo o taktickou stránku, vyspělost a práci s týmem na celoroční bází. V Tatranu šlo jednoznačně o herní principy a návyky, které jsme s Jirkou Jakoubkem a s ostatními trenéry dobře uchopili. Z Kladna bylo obohacující pracovat pod Honzou Pazderou hlavně na profesionálním směřování a vedení oddílu.

V Hattricku se budete věnovat zbrusu novému projektu Skills. O co půjde?
Projekt Skills přinese individuální péči a přístup pro hráče, což zahrnuje technickou a dovednostní stránku. Momentálně se šéftrenéry řeším, jak projekt bude konkrétně vypadat a věřím, že se naši členové brzy dozví detaily.

Působení u Hattricku zahajujete u starších žáků a dorostenek. V čem chcete hráče a hráčky především rozvíjet?
Hlavní úlohu vnímám v zodpovědnosti nastavit kvalitní podmínky pro trénink. Dále využít potenciál celého realizačního týmu, abychom společně uchopili individuální a herní stránku družstva. Je důležité, aby naše práce navazovala na další kategorie v pořadí. Jednoduše řečeno: přibližovat se juniorskému florbalu. Vše se bude odvíjet od toho, až kluky, holky, trenéry i prostředí poznám. Jsem zvyklý pracovat s videorozbory, takže mohu slíbit, že budeme v sezóně hodně zapojovat videoanalýzu. Budeme řešit detaily jak z pohledu naší hry, tak dovedností.

Co dalšího chcete svěřencům a svěřenkyním nabídnout?
Ze zkušenosti se v těchto kategoriích neřeší jen technika, taktika či kondice. Často to je také více komplexní přístup ke sportu, protože požadavky na hráče se logicky budou stupňovat. Například bavit se s hráči, jak plánují a efektivně vyplňují volný čas – pro regeneraci, vzdělávání nebo individuální zlepšování. Jaký vliv má odpočinek, spánek a strava na výkon při sportu a ve školní lavici. Rád bych se s každým hráčem i hráčkou pobavil individuálně, jak sebe vnímá, jaké cíle a přednosti má, co od ročníku očekává a s čím potřebuje pomoct od trenérů.

Působíte zároveň jako reprezentační kouč výběru GU15 východ. Jak funguje tento koncept práce?
Bohužel nemohu posoudit nový koncept výběrů, protože nám covid rok umožnil pouze předkemp. Tam jsme si stanovili s realizačním týmem užší a širší kádr, s nímž chceme pracovat. Líbí se mi však myšlenka, kdy se sdružují hráči a hráčky do užší skupiny z celého východu země. Nominace jsou navíc otevřené a dávají příležitost těm s nejlepšími předpoklady do budoucna. To znamená podle toho, jakou mají hráčky ochotu na sobě pracovat. Díky specialistům z oblasti kondice, regenerace, výživy i mentální přípravy se učí, jak poznatky přenést do svého prostředí.

Kde je v tomto systému práce vaše role?
Mým úkolem je přenést na hráčky společné florbalové prvky a dovednosti, jež potřebují pro mezinárodní úroveň. Ty jsou sjednocené se západní skupinou republiky a navazují na další kategorii U17. Po kempech, které absolvujeme, je ještě společný videoohovor s hráčem, trenérem a rodičem, kde se probere zpětná vazba a doporučení. Přidanou hodnotu vidím ve společném vzdělávání a obohacování se mezi všemi trenéry výběrů.

Největší úspěchy Martina Czeczinkara

SezónaVýsledekRole
2018/19Vítěz mistrovství ČR dorostenekHlavní trenér
2017/182. místo mistrovství ČR dorostenekHlavní trenér
2016/17Vítěz KB liga juniorůAsistent trenéra
2014/153. místo mistrovství světa juniorůKondiční trenér / pomocný asistent


Máte za sebou studium na uznávané Fakultě tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy. Čím vás škola ovlivnila a jaké lidi považujete za inspiraci?
Od začátku jsem se profiloval trenérskou specializací ledního hokeje, florbalu a squashe. Myslím, že největší škola pro mě byl první ročník právě u hokeje. Zejména spousta videoinspirace ze zahraničí, diskuze s trenérskými osobnostmi, sledování tréninků, jejich analýza a rozebírání detailů s ostatními trenéry-studenty. Super bylo, že nám pomohli rychle sehnat angažmá, kde jsme mohli sbírat zkušenosti. Pro mě to byla Sparta Praha a Černošice. Delší angažmá v Černošicích mi pomohlo posunout se až na dovednostní kempy Luďka Bukače, jež řadím mezi své TOP 3 trenérské zkušenosti.

Jak byste popsal svoji trenérskou filozofii, kterou se chcete řídit v Hattricku?
Po více jak patnáctileté kariéře hráče a jedenáctileté praxi trenéra, ať už u hokeje či florbalu, vnímám některé výhody. Například vidím situace i detaily lépe, než kdybych si herním tréninkem neprošel. Na FTVS jsem zaměřil své závěrečné práce na kondiční přípravu ve florbale. To je předpoklad, že připravím adekvátní, kvalitní trénink, kde hráči i hráčky prožijí reálné dění jako v zápase. A dostanou prostor, aby se spolupodíleli na jeho tvoření. Považuji se za důsledného člověka u týmu, který vyžaduje zodpovědnost k družstvu a tréninku. Je mi blízká filozofie vtahovat hráče do procesu pomocí otevřené komunikace. Zároveň podporuji jejich samostatnost na hřišti i mimo něj.

Jak vnímáte prostředí a trenérský štáb, do něhož přicházíte?
Zatím jsem neměl příležitost poznat se osobně se všemi členy Hattricku. Ještě jsem nestihl do detailu vidět vše, co se týká prostředí, organizačních pracovníků a trenérů. Veškerý čas se snažím věnovat přípravám na rozjezd u budoucích týmů a projektu Skills. Šéftrenéři Petra Prouzová a Marek Fiala mi předávají agendu kategorií tak, abych plynule navázal na minulé sezóny. Každopádně se na spolupráci se všemi těším. Doufám, že nám doba umožní se co nejdříve potkat na halách při neligových turnajích, jež se kvapem blíží.