Napsal 3. dubna 2021 Tadeáš Mima v rubrice Rozhovory

Nedohrané play-down? Trochu zklamání, hodnotí sezónu Fuchs

Podruhé záchrana, ale opět bez play-down. Ke skončené sezóně Livesport Superligy se vrátil kapitán Hattricku Marek Fuchs, jenž se svým týmem čelil řadě nečekaných nástrah. Jak si s nimi brněnští florbalisté poradili?

Nedohrané play-down? Trochu zklamání, hodnotí sezónu Fuchs

„Byl to bláznivý ročník, stejně jako ten předcházející. Pro nikoho nešlo o nic příjemného, protože ten režim byl chvilku tak a potom zase jinak,“ zhodnotil brněnský kapitán. Hattrick určitě žádnou pohodu nezažíval, když sezónu nejdříve přerušila podzimní pauza, na níž navázal nápor víkendových dvojutkání. „Celkově dost nestandardní. Nevím, moc mi to nevyhovovalo,“ shrnul.

Hattrick přitom začal superligu poměrně slibně. Stále úřadujícího mistra z Vítkovic hodně potrápil a podlehl mu pouze o dvě branky. Přišla však i další zaváhání, která Brňanům nedovolovala jít tabulkou výše. Poslední kolo před přestávkou se uskutečnilo 4. října, na palubovky se pak florbalisté vrátili 28. listopadu. Svěřenci kouče Marka Fialy se ovšem nenastartovali do kýžené formy a obsadili dvanácté místo po základní části.

Fuchs zdůraznil, že Hattrick s tímto výsledkem nemůže být spokojený. „Vytyčili jsme si vyšší cíle a bodů jsme měli mít mnohem více. Vždy to byla nějaká nestabilita v koncovkách duelů. Přece jen jsme jich spoustu prohráli v prodloužení, po nájezdech nebo o gól v normální hrací době,“ přemítal. Takto těsně padlo Brno během základní části hned devětkrát, což už je spousta bodů. „Samozřejmě ani již zmiňovaný zápasový režim tomu asi moc nepomohl,“ vystihl Fuchs.

Podle původního rozpisu se mělo mužstvo zachraňovat v play-down. Série s Královskými Vinohrady už byla nalajnovaná, termíny nalosované, jenže přišel administrativní konec. Už podruhé v řadě tak Hattrick nedostal příležitost, aby obhájil superligovou příslušnost na hřišti. „Na jednu stranu je člověk rád, že má po sezóně a nemusí se trápit. Na druhou stranu mě mrzí, že jsme si to nemohli uhrát sami a musíme znovu poslouchat řeči, jak nás zachránil covid. Mám z toho smíšené pocity jako před rokem,“ přiznal útočník FBŠ.

Osobně se Fuchs na měření sil proti SKV hodně těšil. „Proti Vinohradům hraji rád a myslím si, že je to soupeř, který nám poměrně sedí. Je to florbalový rival, s nímž bychom si mohli pěkně zahrát,“ popsal kapitán Hattricku. Proto je mu trochu líto, že ze souboje sešlo. „Bylo to pro mě takové zklamání. Věřím, že bychom je porazili,“ nepochyboval.

Šestadvacetiletý forvard navíc zdůrazňoval, jak ho tento ročník bavil. „Je paradox, že jsem si florbalu po dlouhé době velmi užíval, přestože se hrálo ve zvláštním režimu a moc se nevítězilo,“ vyzdvihl. Fuchse mimo jiné ještě potěšily tréninky. „To byla další pozitivní věc. Tréninky mě bavily, probíhaly ve vysokém tempu a podle mě měly obrovskou kvalitu. Fungovalo to a nebyla žádná špatná atmosféra. Akorát nejhorší je, že jsme to nedokázali přenést do zápasů,“ mrzelo ho.

„Je paradox, že jsem si florbalu po dlouhé době velmi užíval,
přestože se hrálo ve zvláštním režimu a moc se nevítězilo.“

Marek Fuchs, kapitán FBŠ Hummel Hattrick Brno

Jako výrazné plus viděl Fuchs i výkony hráčů, kteří posílili tým v letním období. To se týkalo jak zkušených harcovníků Jiřího Juhaňáka nebo Matěje Kostky, tak mladíků Šimona Hronka s Matyášem Kůrou či brankáře Ondřeje Kolajty. Svůj prostor však dostali i hráči jako René Slezák, Šimon Leško nebo Tomáš Zach. „Mladí hráli fantasticky a zapadli výborně. Stejně tak zkušení hráči odvedli skvělou práci,“ souhlasil.

Co ale říkal Fuchs na svůj individuální přínos v roli kapitána? Měl z něj rozporuplné pocity. „Sice věřím, že nějakým psychickým přínosem jsem asi byl. Nicméně když to vezmu výsledkově z hlediska osobního výkonu, mohlo to být lepší. Nemyslím si, že by se mi ročník úplně povedl,“ přiblížil. Co se potom týkalo bodování klubu, zaznamenal pět gólů a dvě asistence.

Pro Fuchse tak je motivace hrát lépe v následující sezóně. „Nechci předbíhat a říkat, že je jisté moje pokračování v Hattricku. Ale chuť na mojí straně je a bavilo mě to. Takže si myslím, že jo, ale nechci to tady teď vyhlašovat najisto,“ podotkl. Fuchs nosí modročerný dres od ročníku 2016/17, takže má za sebou již půldekádu s FBŠ. Za tu dobu dvakrát hrál s Hattrickem baráž o superligu, jako kapitán dovedl tým do nejvyšší soutěže a zařadil se mezi jeho velké osobnosti.

„Cíle do příští sezóny by měly být minimálně stejné jako v té skončené. Protože je docela smutné, že jako jediný tým v Brně i na jižní Moravě hrajeme spodek tabulky. Slušelo by se hrát trochu výš,“ uvědomoval si Fuchs. A právě tomu musí odpovídat ambice Hattricku v Livesport Superlize. „Věřím, že se náš kádr zase o něco posunul a může na tyto příčky pomýšlet,“ zmínil.

Klíčové bude ovšem zabraňovat odchodům. „Viz situace s Adamem Hemerkou. Je strašně těžké, když se už najde někdo mladý a perspektivní, že odejde. Kluci jako Šimon Hronek a další mladí kluci jsou fakt strašně moc šikovní a mají velký potenciál,“ ocenil kapitán. Proto by podle něj mělo jít o to hráče udržet. „Neměli bychom je ztrácet a nesoustředit se na to, že přijde někdo nový. Je dost těžké někoho, když vám mladí odchází,“ dodal na závěr Fuchs.