Napsal 14. března 2021 Tadeáš Mima v rubrice Rozhovory

Historie proti SKV: Fatální bitva ve finále první ligy

Jestli se Hattrick s někým potkává pravidelně, jsou to Královské Vinohrady. Pražský rival, jenž odehrál s Brňany nespočet epických soubojů. Před blížícím se play-down Livesport Superligy, kde dojde na další setkání, rozebíráme jejich největší bitvy historie. Tentokrát se vracíme do finálového roku 2014.

Historie proti SKV: Fatální bitva ve finále první ligy

Je to už sedm let, co měl Hattrick výborně našlápnuto do nejvyšší soutěže. Rozjetý tým skončil druhý v napěchované tabulce první ligy, kdy se o bod vměstnal mezi lídra Českou Lípu a Bivoj Litvínov. K parádnímu umístění mu pomohla i klíčová výhra z posledního kola základní části 6:4 nad SKV. A to Hattrick netušil, že na stejné mužstvo narazí velmi brzy znovu.

Ale zpět k vyřazovací fázi. Brno ji sice začalo porážkou doma s Florbalem Ústím, ale v dalších třech duelech nezaváhal. Postoupil tak do semifinále, ve kterém se postavil silnému Litvínovu. Série se natáhla na maximální počet pěti utkání, přičemž nakonec dopadla lépe pro Hattrick. Jasný výsledek 14:6 zpečetil postup do finále, kde čekaly… Královské Vinohrady.

Sokol vstupoval do play-off ze čtvrté příčky, a k tomu se ve čtvrtfinále i semifinále pořádně natrápil. Znojmo vyřadil až v pátém zápase díky vítězství 6:5, ultimátní střetnutí potom zvládl také proti České Lípě 10:5. Jihomoravský klub proto musel počítat s tím, že jde na velice silného a houževnatého rivala. Sérii však zahajoval doma, což mu dávalo slibnou výhodu.

Foto: Pavel Doubek
Foto: Pavel Doubek

Finále první ligy mělo jasně rozdané karty. Vítěz postupoval do nejvyšší soutěže, zatímco poražený měl ještě naději jít nahoru přes baráž. Hattrick mohl napravit finálové zaváhání z roku 2012 a věřil, že teď mu triumf neunikne. Jenže se projevila velká forma SKV, se kterou nebylo vůbec snadné držet krok.

Úvodní utkání v brněnských Bohunicích bylo vyrovnané a padala spousta gólů. Chvilku před koncem platilo skóre 9:9 a zdálo se, že všechno směřuje k prodloužení. Ovšem deset sekund před koncem přišla obrovská rána. Skóroval totiž vinohradský Michal Dolejš, na jehož branku Hattrick již nestihl odpovědět. Masivní závěr přisoudil první finálový bod hostům.

„Tvořili jsme hodně chyb v obranné činnosti, s takovým počtem hrubek se nedá vyhrát,“ říkal tenkrát člen trenérského štábu Pavel Zahradníček. Brněnští florbalisté mohli pouze litovat. „Bohužel jsme si nepohlídali poslední standardku soupeře, jinak relativně vyrovnaný zápas,“ zmínil.

Foto: Pavel Doubek
Foto: Pavel Doubek

Druhé finále už skončilo vyšším rozdílem. Hattrick se sice držel do třetí třetiny o jediný gól za SKV, nicméně poslední dějství ovládli Pražané 3:0. Slavili tak celkový výsledek 6:2 a drželi mečbol. Ten mohli proměnit následující víkend na domácím hřišti v Riegrových sadech. Sérii do Brna již rozhodně vracet nechtěli.

Vinohrady nastoupily ke třetímu duelu se stoprocentním nasazením. Brňané se prosadili pouze jednou z hole Martina Houště a prohráli 1:6. To znamenalo postup SKV do superligy, mezitím co na straně Hattricku zavládlo zklamání. Co naplat, že v základní části dopadla obě vzájemná utkání ve prospěch Brna.

„Popravdě si finále příliš nepamatuji, asi jsem na něj chtěl zapomenout,“ přiznal tehdejší kapitán David Hauser. Uvědomuje si především to, jak SKV uspělo v nejkratším možném čase.

„Shodou okolností jsem nedávno narazil na sestřih posledního zápasu, kde to už byl z naší strany trochu zmar. Tehdy jeden z našich nejlepší hráčů Jarda Hlaváček v zápalu boje předčasně opustil trestnou lavici, dostal červenou kartu a bylo vymalováno. Jarda to těžce nesl, nicméně pravdou je, že sérii jsme prohráli v předchozích utkáních,“ vzpomínal Hauser.

Legenda Hattricku vidí důvody, proč se radovalo SKV, jednoznačně. „Je to jednoduché, byli lépe připraveni a také odhodláni postoupit do superligy. Síla obou týmů byla podobná, ale Vinohrady předvedly v celé sérii perfektní kolektivní výkon,“ objasnil Hauser.

Na konci března nastane další měření sil Hattrick–SKV, tentokrát však v superligovém play-down. „Dost zápasů sleduji online, takže vím, že Hattrick má kvalitní kádr a předvádí i slušné výkony. Spousta duelů skončila jen velmi těsně v jeho neprospěch, a to i těch se špičkovými soupeři. Věřím, že Hattrick v této sérii uspěje. Receptem je především týmovost, obětavost, pevná obrana a dobré přesilovky a oslabení. Budu držet palce!“ povzbudil na závěr Hauser.

Rozpis 1. kola play-down Livesport Superligy

DatumUtkání
27. března 2021Hattrick–Vinohrady
28. března 2021Hattrick–Vinohrady
31. března 2021Vinohrady–Hattrick
2. dubna 2021Vinohrady–Hattrick
3. dubna 2021Hattrick–Vinohrady