Napsal 5. února 2021 Tadeáš Mima v rubrice Rozhovory

Fiala: Dalších zápasů se nebojíme, chce to otřepat tlaky

Předchozí utkání nedopadla podle plánu. Florbalisté Hattricku ztratili sérii nadějných výsledků a v Livesport Superlize klesli na dvanáctou příčku. Současnou situaci rozebral trenér Marek Fiala, který se s Brňany chystá na závěr základní části.

Fiala: Dalších zápasů se nebojíme, chce to otřepat tlaky

Jak s odstupem hodnotíte poslední výsledky Hattricku?
Minulé zápasy vypadaly v určitých ohledech velmi podobně. Měli jsme pasáže, kdy jsme utkání velmi dobře rozehráli, ať už šlo o Spartu, Královské Vinohrady nebo Black Angels. Šli jsme do vedení a byli aktivnější, byť zrovna proti Spartě jsme museli více bránit. Slušná defenziva nás provázela po značnou část všech těch soubojů, jenže ve druhé půlce nám skóre vždy proteklo mezi prsty. Možná to můžeme trochu přisuzovat faktu, že mužstvo má strach o výsledek. Když cítíme, že zápas můžeme vyhrát, o to více se bojíme, že ho ztratíme. Přičemž kluci si jsou vědomi, že body potřebujeme jako sůl.

Čím lze tyto nesnáze odstranit?
Možná na sebe vytváříme až zbytečně moc velký tlak. Ať už na celý tým, tak na sebe jako jednotlivce. To se potom projevuje tím, že určité části utkání hrajeme v křeči. Druhá věc je, že i v rámci toho hráči řeší primárně sami sebe a chybí nám takový ten týmový duch. Že střídačka žije a hecuje se, což nám v předešlých duelech hodně scházelo. Myslím si, že právě to byl jeden z klíčových aspektů, proč se nám nedařilo vítězit. Nějakým způsobem jsme to probrali v kabině a snažili se říct věci, jež budeme chtít zlepšit. A budou lehko aplikovatelné a reálné.

Co by tato rozhodnutí měla přinést do hry?
Věřím, že v dalším střetnutí na tom budeme v daných ohledech lépe a trochu se uvolníme. Nechci říct, že chceme hrát bezstarostný florbal, ale že se pokusíme otřebat ze sebe tlaky, které na sebe sami vytváříme. Pokusíme se jít utkání za utkáním, odehrát co nejlepší zápasy s tím, aby nás bavily a abychom podali dobrý kolektivní výkon. Podpořený vzájemnou týmovou atmosférou.

Vedle bitev s favorizovaným Chodovem a Bohemians vás čekají i Česká Lípa a Pardubice, které hrají v podobné části tabulky. Nebude přece jen mezi těmito protivníky rozdíl?
Úplně jsem nesledoval, jaký mají los všichni ostatní soupeři. Každopádně se superliga pro nás nevyvíjí dobře vzhledem k aktuálnímu pořadí. A třeba i vzhledem k tomu, kolik Pardubice ještě dohrávají zápasů. Předpokládám, že na některé souboje se budou soustředit více, zatímco v dalších pošetří síly. Pardubice tak nyní mají situaci ve svých rukou více než my, byť přesně neznám jejich rozpis. Nicméně my opravdu, i když je to klišé, musíme jít týden po týdnu. Teď se již bude hrát pouze jednou za víkend, což vidím jako více fajn a schůdnější pro všechny týmy proti systému dvojkol. Svým způsobem, když to řeknu blbě, nemáme co ztratit. Necháme na hřišti všechno, přistoupíme k tomu zodpovědně a budeme se snažit hrát co nejlepší florbal.

V čem ještě budou blížící se utkání důležitá?
Abychom se připravili na potenciální závěrečnou fázi ročníku, která nás může reálně potkat. Je před námi spousta práce a věcí, jež můžeme ještě doladit. Věřím, že když ty prvky, o nichž jsem mluvil, aspoň zčásti zlepšíme, výrazně se přiblížíme pozitivnímu výsledku. I proti soupeřům z vrchu soutěže umíme zahrát velmi slušně, takže se vůbec neobáváme, že bychom jeli prohrát na Chodov. Určitě tam jedeme bojovat o body a uděláme všechno pro to, abychom třeba vyhráli. Naopak pak budou duely jako s Pardubicemi a Lípou. Ty budou zase složité tím, že možná budeme častěji u balónku, zatímco protivník bude zatažený. Tam si musíme dát pozor na vlastní chyby. Přesto půjdeme zápas od zápasu a pokusíme se urvat maximum bodů.

Adam Hemerka v minulých týdnech léčil zranění. Jak je na tom momentálně Hattrick po zdravotní stránce?
Teď musím zaklepat, že jsme všichni relativně v pohodě. Náročné období dvojkol jsme zvládli celkem úspěšně, co se týče fyzické a zdravotní stránky. Testy nás zastihují neustále negativní a věřím, že to vydrží. Hemec, jestli se nepletu, by se měl během nějakých dvou tří týdnů dát do kupy. Samozřejmě ve chvíli, kdy se k nám připojí, bude naše síla ještě o něco větší.