Napsal 1. února 2021 Tadeáš Mima v rubrice Rozhovory

Brankář Létal žije dětský sen, potrápil Boleslav i Spartu

Když jako kluk začínal v Hattricku, chtěl za Brňany chytat nejvyšší soutěž. A tento cíl se mu skutečně splnil. Gólman Filip Létal dostal v lednu šanci proti favoritům z Mladé Boleslavi a Sparty, kterým pořádně zatopil.

Brankář Létal žije dětský sen, potrápil Boleslav i Spartu

Létal byl u postupu Hattricku do Livesport Superligy, když v sezóně 2018/19 dělal dvojku Filipu Kejíkovi. Odchovanec klubu navíc dostal místo i v kádru pro elitní soutěž, kde rotuje společně s ostatními brankáři. V aktuálním ročníku nastoupil už ke třem kompletním zápasům, a pokaždé to byly pořádné silní soupeři.

V prosinci jel Létal do Vítkovic, kde domácí florbalisté vyhráli vysokým skóre. Svěřenci Marka Fialy se ale minimálně první třetinu drželi na dostřel, na čemž měl velký podíl právě třiadvacetiletý gólman. Během ledna tak šel do branky znovu – tentokrát na celé dvojkolo proti superligovému lídrovi z Mladé Boleslavi a Spartě.

„Bylo to super, protože jsem nějak cítil v kostech, že do Boleslavi pojedu. Když jsem se potom dozvěděl, že budu začínat i proti Spartě, tak to už nebylo takové překvapení,“ zhodnotil Létal nominaci k oběma duelům. Na hřišti Středočechů udělal 23 zákroků, a i když Hattrick podlehl 3:7, získal brankář ocenění pro hráče utkání.

Cena rozhodně Létala potěšila. „Zároveň jsme však nebyli daleko od nějakého překvápka a je škoda, že to zase nevyšlo. Radši bych bral, kdybychom uspěli výsledkově. Než jsme v závěru šli do power-play, inkasovali jsme z trestného střílení, po němž už bylo rozhodnuto,“ komentoval.

Létal už od rozchytání cítil, že by mu zápas mohl sednout. „I když jsme ztráceli, až do konce jsme Bolku trápili. Lauf jsem si potom přenesl i na neděli domů,“ vyzdvihla maskovaná opora klubu.

V Maloměřicích proti Spartě potom Brno hrálo o vítězství. Až do poslední pětiminutovky hájil Hattrick vedení, jenže nakonec získal pouze bod. Opět to ale byl Létal, kdo dělal střelcům protivníka výrazné potíže. Na konto si připsal spoustu senzačních zásahů a potvrzoval výbornou formu.

Celkově Létal proti kvalitním mužstvům vůbec nezklamal. Naopak, v utkáních solidně máknul a zanechal velmi dobrý dojem. „Takové špíly na mě vychází hlavně proto, že v nich můžeme jenom získat. Trenéři ve mě asi ještě neměli takovou důvěru, tak jsem dostával tyto souboje. Do určité míry to bylo i trochu očekávané,“ vysvětloval Létal.

Brněnského strážce nejvíce mrzí výsledek se Spartou, kde to bylo hodně těsné. „Dva góly mi šly na bližší tyč, i když to bylo přes hráče… Rozhodně se tyto situace daly řešit lépe. Nicméně když se Sparta rozhodla pro hru v šesti, už to bylo těžké,“ uvažoval Létal.

Samotných startů v Livesport Superlize si ovšem Létal neskutečně váží. Obzvláště když si uvědomí, jak za Hattrick chytával ještě v mládežnických kategoriích. „Vzpomínám na Romana Jandu, který mě trénoval. Jednou se nás ještě s mladším Herim (Daniel Chrást), který je teď v Gullivers, ptal, jaké máme florbalové cíle a sny. Odpověděl jsem, že chci chytat švédskou superligu,“ vyprávěl Létal.

Jak zareagoval kouč? „Řekl mi, ať se na sebe podívám a ať jsem trochu realističtější. Tak jsem řekl, že chci chytat nejvyšší soutěž za Hattrick. A víceméně se to už splnilo. V aktuální sezóně stále v tomto dětském snu nějakým způsobem pokračuji,“ podotkl gólman s číslem 80 na dresu.

Teď nejen Létala, ale celý Hattrick čeká čtrnáctidenní pauza od florbalu. Další zápas superligy se uskuteční až v neděli 14. února, kdy tým vyrazí na Chodov. „Myslím si, že o našem umístění v základní části rozhodne úplně poslední utkání, jež hrajeme v České Lípě. Ta je momentálně desátá,“ předpokládal Létal.