Napsal 27. říjen 2020 Tadeáš Mima v rubrice Rozhovory

Hemerka míří do Finska! Áčko Ery by byl splněný sen, říká

V Česku se nehraje, tak vyzkouší štěstí na severu. Hattrick posílá do Finska Adama Hemerku, který se představí v elitním klubu EräViikingit. Už před rokem tam absolvoval stáž, ale doufá, že nynější angažmá neovlivní zranění.

Hemerka míří do Finska! Áčko Ery by byl splněný sen, říká

Hemerka začal letošní ročník skvělými statistikami. Odehrál pět utkání Livesport Superligy, v nichž nasbíral dva góly a stejný počet asistencí. V klubovém bodování se tak umístil na čtvrté příčce za Luďkem Ondráčkem (5+3), Jiřím Juhaňákem (1+4) a Tomášem Bromem (3+1). Dovednosti osmnáctiletého talenta byly nepřehlédnutelné, a proto není divu, že nyní putuje k Finům.

„Jak všichni moc dobře víme a pociťujeme v každodenním životě, situace v Česku se vyvinula do takového fáze, kdy vycestovat do zahraničí byla nejlepší věc, kterou jsem mohl udělat,“ podotkl Hemerka. Všechny florbalové ligy Českého florbalu zůstávají pozastavené a vzhledem ke koronaviru těžko říct, kdy se opět naplno rozběhnou.

Ve Finsku přitom soutěže pokračují a ani život se nijak drasticky nezměnil, což rozhodnutí značně usnadnilo. „Jdu do Ery, protože jde o největší a také jeden z nejlepších klubů na světě. Přístup tam je velmi přátelský a snaží se svým hráčům vycházet vstříc,“ uvedl mládežnický reprezentant. To vše poznal už v uplynulé sezóně, kdy měl v klubu stáž. Na ní se však podepsalo Hemerkovo zranění.

„Bylo to pro mě hodně těžké. Do Finska jsem jel s velkou neznámou a netušil jsem, co mě čeká. Vlastně ani Erä moc nevěděla, jaký jsem hráč,“ vzpomínal Hemerka. Podle něj mu začátek angažmá vyšel, jenže na soustředění juniorské reprezentace přišlo zranění a následovala operace menisku.  „Po měsíci jsem se vrátil, ale hned v prvním zápase opět zranění. S přetrženým vazem v kotníku jsem tam pak odehrál asi osm zápasů a za repre ještě celou Euro Floorball Tour,“ popisoval.

Pro odchovance Hattricku dost komplikovaná situace. Takový vývoj si určitě nepředstavoval. „Měl jsem slušně našlápnuto do áčka, ale ten rok mi nebylo vůbec přáno. Vedení mi ovšem dalo příjemnou zpětnou vazbu, že mám dveře otevřené dokořán a rádi mě kdykoliv znovu přivítají. No, a tak jsem tady,“ komentoval Hemerka. Že však do Skandinávie zamíří už po roce, zrovna nečekal. „Jsem za příležitost velmi rád. A když je situace v Česku taková, doporučil bych podobný krok každému!“

Hemerka očekává, že ho působení na severu posune o dost kupředu. „EräViikingit má velkou výhodu oproti ostatním velkoklubům, že vám nabídne maximální herní vytížení. Můžete zde hrát prakticky cokoliv, ať už je to soutěž U21, druhá nejvyšší liga Divari nebo třeba F-liiga za áčko,“ vysvětlil. Právě elitní F-liiga by byla pro Hemerku splněným snem. „Udělám pro to vše, aby se mi vyplnil,“ hlásí.

Foto: https://www.eraviikingit.fi
Foto: https://www.eraviikingit.fi

„Doufám, že získám cenné zkušenosti jak ve florbalu, tak v osobním životě, jež budu poté uplatňovat doma,“ přeje si brněnský mladík. Co se délky pobytu v Helsinkách týče, bude záležet na tom, kdy se rozběhne česká superliga. „S vedením Hattricku jsme se domluvili na čas, dokud se nezačnou rozvolňovat opatření a ročník se zase nerozjede. Samozřejmě otázkou je i škola, ale s distanční výukou zatím není problém,“ rozebral.

Osobně Hemerka očekává, že za Eru bude nastupovat minimálně do Vánoc. Jenže se uvidí, jak se dění kolem koronaviru bude vyvíjet. Nyní se střelec s reprezentačními zkušenostmi těší, až předvede celému Finsku, co v něm dříme za schopnosti.