Napsal 14. října 2020 Tadeáš Mima v rubrice Mladé naděje Hattricku

Jak to šlo mládeži: první zápasy holek, dorost hrál o první koš

Sotva se pořádně rozjela sezóna mladých nadějí, hned se opět pozastavila. V uplynulých kolech odehrál první turnaj dívčí tým Hattricku, kromě nejmladších kategorií však nechyběli ani dorostenci se staršími žáky. Souhrn přinášíme v prvním díle tohoto přehledu.

Jak to šlo mládeži: první zápasy holek, dorost hrál o první koš

Dorost A v boji o první koš

Napravit ne úplně ideální výkony z prvního kola se vypravil dorost A. Tým vstupoval do zápasu s jasnou představou, že se popere o udržení v prvním koši, a to nejdříve proti poměrně silnému Znojmu. Hráči obou týmů předvedli konzistentní výkon, díky čemuž se zápas od začátku přeléval vyrovnaně na obě strany a následně skončil spravedlivou remízou.

Naopak s týmem Gullivers už souboj zdaleka tak vyvážený nebyl. Situaci hráčům neulehčil ani fakt, že se jedná o přímý souboj o setrvání v prvním koši. „S vědomím tohoto se udál náš nepochopitelný vstup do zápasu, kdy jsme po dvou minutách prohrávali 0:3 a absolutně jsme nebyli hlavami ani nohami v zápase.“ Zpět k natrénované hře se hráči začali vracet až po time-outu, kdy se rychle stali aktivnějším týmem a postupně dokonce obrátili skóre. Přesto svou převahu soupeř nakonec přece jen potvrdil ve třetí třetině, kdy na rozdíl od týmu Hattricku dokázal svou šanci proměnit a radoval se tak z výhry 5:4.

Přesto je trenér dorostu A spokojený: „V obou zápasech jsme si ukázali, že pokud si věříme jako individuality i jako tým sobě navzájem, můžeme se v naší lize poprat s jakýmkoliv protivníkem.“ Jedním dechem však dodává, že je důležité snížit počet osobních (a často nevynucených) chyb. „Nyní nám nezbývá než pracovat dál a vybojovat postup zpět do prvního koše, kam patříme. Z hráčů by pak vyzvedl výkon zejména dorostenců Hájka a Suka: „Dokázali přinést klid na balonku a být lídry svých lajn.“ Stejně tak zmínil brankáře Buršíka, který tým několikrát podržel.

Sázka na techniku dorostenců B

Dorost B si vedl v prvním zápase s Hornety v prvních minutách zápasu výrazněji lépe než protivník. „Dařilo se nám získávat velké množství balonků a vytvářet si gólové šance, které se nám pak i relativně dařilo proměňovat,“ vysvětluje Paták. Dodává však, že při napadání hráči občas bojovali s poctivým dostupováním hráčů a komunikací, což vedlo k brejkům soupeře.

Druhý zápas se nesl ve znamení fyzicky velmi zdatného soupeře – týmu Gepardů. „Na našem družstvu pak bylo, abychom Gepardy dokázali přehrát technickou kvalitou a herní inteligencí,“ uvádí trenér. Dařit se hráčům začalo ke konci první třetiny, kdy vsadili na nahrávku z první, která byla rychlejší, než i skvěle fyzicky připravený soupeř. Tým si tak díky tomu začal vytvářet více šancí a postupně zápas přikláněl na svou stranu a až do vítězného stavu 7:4.

„Celkově jsme předvedli dva solidní výkony, na kterých se dá stavět. Pozitivem je velké množství zapojených starších žáků, kteří se rozhodně neztratili,“ shrnuje Paták. Z herních prvků pak oceňuje napadání a hru v útočném pásmu. Naopak potřebu zlepšení vidí v dostupování hráčů na vlastní i obranné polovině a v rozehrávce, kde si hru podle trenéra hráči sami komplikují a zbytečně se pak dostávají pod tlak.

Děvčata si nevedla vůbec špatně, kromě týmového derby s klukama vyhrála všechna zbylá utkání. I hrou se holky prezentovaly vcelku slušně.“ - Sabina Grycová

Přípravka využila potenciál

Hráči a hráčky přípravky otevřeli novou sezonu turnajem ve sportovní hale na Kounicově ulici v Brně. Představila se všechna čtyři družstva a poprvé tak nastoupila i děvčata, která letos nově hrají za ryze dívčí Hattrick G. „Děvčata si nevedla vůbec špatně, kromě týmového derby s klukama vyhrála všechna zbylá utkání. I hrou se holky prezentovaly vcelku slušně,“ uvádí trenérka přípravky Sabina Grycová.

Ke spokojenosti na všech frontách přispělo i to, že na turnaji si zahráli opravdu všichni, a to včetně nováčků, kteří nastoupili do týmu během září. U začínajících hráčů byla vidět zpočátku nervozita, nicméně ta rychle opadala a postupně propadli hernímu nadšení. Naopak u zkušenějších hráčů místy chyběla větší aktivita na hřišti i v osobních soubojích, což se proměňovalo do pouhého odpalování míčků na polovinu soupeře. „Byly vidět ale i pěkné herní situace, překonání soupeře 1:1, napadání soupeře hned po ztrátě balonku a řada dalších. Potenciál u dětí je velký, tak snad budeme mít další šance to na hřištích ukázat,“uzavírá spokojeně trenérka.

AUTOR: DOMINIK DVOŘÁK