Napsal 15. dubna 2020 Tadeáš Mima v rubrice Mladé naděje Hattricku

Trenéři žáků bilancují ročník: Neukázali jsme všechno

Pracovali na sobě, ale koronavirus jim vzal očekávané vrcholy sezóny. Tak zhodnotili neúplný ročník 2019/2020 trenéři mladších a starších žáků Marek Fiala s Pavlem Kocourkem. Ocenili však zlepšení svých svěřenců v mnoha herních disciplínách.

Trenéři žáků bilancují ročník: Neukázali jsme všechno

Starší žáci

Sezónu u starších žáků zakončil jako trenér Pavel Kocourek, který kategorii převzal na přelomu roku. „S týmem jsme ušli dlouhou cestu a navázali na práci z první půlky ročníku,“ vystihl Kocourek. Družstvo se tak muselo poprat s několika slabinami. „Šlo hlavně o práci na malém prostoru nebo hru jeden na jednoho,“ postřehl kouč.

Starší žáci ale ukázali i spoustu silných stránek. „Z nich bych nejvíce vyzdvihl chuť na sobě pracovat a soudržný kolektiv. Z herních činností jsme měli kvalitní zakončení a práci s míčkem,“ řekl Kocourek.

Družstvo se v sezóně soustředilo právě na zlepšování slabších dovedností. „Naše snaha se začala postupně projevovat. Těšili jsme se, že nabyté zkušenosti ukážeme v závěrečných zápasech. Ještě uvidíme, jak se vyvine situace ohledně letních turnajů,“ vystihl Kocourek.

I přes karanténu se však hráči mohou díky trenérskému štábu připravovat na návrat do běžného tréninku. „Všichni to mají ve svých rukou a je jen na nich, jak se k šanci postaví. Bavíme se asi o dvou třech měsících bez kolektivní přípravy. Po nástupu na hřiště se rychle projeví, kdo na sobě makal a naopak,“ upozornil kouč.

Kocourek na závěr poděkoval celému týmu starších žáků za sezónu. „Jsem rád, že jsem byl součástí. Věřím, že si kluci odnesli plno zážitku a nové zkušenosti. Snad se brzy opět potkáme na palubovce,“ uzavřel hodnocení.

Mladší žáci A

K výkonům mladších žáků A se vyjádřil trenér Marek Fiala. „Sezóna se hodnotí těžko, protože jsme přišli o její vrcholy. Ať už šlo o naplnění tréninkového plánu, konec ligy nebo turnaje jako Ostrava Cup nebo Open Game,“ uvedl. Mladší žáci se přitom v dlouhodobé soutěži prezentovali obstojně, i když maximum svého potenciálu už nestihli ukázat.

„Pokud mám shrnout sezónu do ‚uzavírky‘, pak bych řekl, že jsme někdy mohli pracovat o fous poctivěji a tvrději. Vybraní kluci nás velmi dobře reprezentovali na trénincích regionálních výběrů a zároveň se i spousta dalších kluků výkonnostně posunula,“ přemítal Fiala. Trenér se v přípravě a utkáních soustředil, aby s hráči piloval individuální dovednosti a hru s míčkem. A to kdekoliv na hřišti i pod tlakem.

„Zároveň jsme se snažili o okamžitou aktivitu bez míčku a o tlak na soupeře při soubojích jeden na jednoho. Také jsme cvičili co nejrychlejší přechod do zakončení po zisku míčku,“ vysvětloval Fiala. Co kouč vypíchl jako pozitivum, byla hra pět na pět. „Kluci se s ní více sžili a postupně pochopili některé herní prvky. Prohloubili tak schopnosti a řešení situací při hře s míčkem,“ pochválil. Zlepšení bylo vidět také v defenzivě. „Naši obránci působili s míčkem na holích mnohem odvážněji,“ podotkl Fiala.

Mladší žáci ale zaostávali v takzvané roli dvě, kterou zastává hráč bránící protivníka s míčkem. „Pro soupeře nebylo příliš obtížné přecházet v situacích jeden na jednoho. Souvisí to ale s tím, že jsme se na toto soustředili výrazně méně než na roli jedna – tedy fungování útočícího hráče s míčkem,“ popsal Fiala.

„V sezóně jsme střídali super tréninky se slabšími chvilkami. Závěrem bych dodal, že se nyní spousta kluků přesune do starších žáků. Tam jsou zase o něco vyšší nároky, aby se prosadili a vyčnívali. Proto bude potřeba neustále poctivě makat a pracovat na sobě,“ doplnil Fiala.