Napsal 12. duben 2020 Tadeáš Mima v rubrice Rozhovory

Superliga nás dost vycvičila, hodnotí trenéři sezónu

Ke skončené sezóně se v rozhovoru vrátilo trenérské duo Hattricku. Hlavní kouč Marek Fiala s asistentem Simonem Šiškou rozebrali výsledky mužstva a ambice do dalšího ročníku. Právě v něm bude trenérský štáb pokračovat ve stejném složení jako v uplynulých třech letech.

Superliga nás dost vycvičila, hodnotí trenéři sezónu

Jak z role hlavního trenéra hodnotíte premiérovou sezónu v superlize?
Jsem kritický, takže hodnocení určitě nemůže být pozitivní. Před sezónou jsme si dali společný cíl, ale práce a kvalita tréninkového procesu tomu ne vždy odpovídala. Superliga není první liga a ne všichni hráči přepnuli do režimu, který odpovídá vyšším požadavkům soutěže. Určitě nelze říct, že jsme udělali ostudu – odehráli jsme nejedno dobré utkání, dokonce i proti TOP soupeřům. Zároveň jsme ale několik dobře rozehraných duelů ztratili. Superliga nás hodně vycvičila z pohledu individuálních chyb a jejich trestání. Věřím, že nám soutěž nastavila zrcadlo. Zkušenosti zužitkujeme a poučíme se.

Které zápasy byste zařadil mezi ty nejpovedenější v sezóně?
Těžko říct. Myslím si, že jsme v listopadu předváděli slušné výkony a odpovídaly tomu i body. Takže domácí zápasy s Black Angels, Chodovem a Bohemkou nebo venku s Libercem. Zároveň bych ale určitě vypíchl také domácí souboje s Boleslaví a Spartou ze začátku ročníku. Obecně se nám doma hrálo velmi dobře, za což patří obrovský dík našim fanouškům a divákům, kteří na tom mají velký podíl.

Kde naopak vidíte největší rezervy, na kterých bude potřeba zapracovat?
Zaprvé: efektivita. To je něco, co se musí změnit, pokud chceme pravidelně sbírat body. Jeden nebo dva hráči to neustřílí. Zadruhé: herní vyspělost a vedení zápasů. Pracovat s tempem a hrát chytře podle vývoje utkání. Někdy méně znamená více a není ostuda nechat soupeře v některých pasážích hrát s míčkem. Zatřetí: jednotný společný cíl. Na ten navazuje odpovídající přístup k tréninku a zodpovědnost za svůj výkon vůči úspěchu kolektivu. A začtvrté: aby nám sloužilo zdraví. (úsměv)

Také v následujícím ročníku utvoříte trenérské duo se Simonem Šiškou. Jak se na pokračování spolupráce těšíte?
Se Sajmecem jsme si na sebe už zvykli. Každou sezónu spolupráce funguje o fous lépe. Má mou plnou důvěru, svoji práci odvádí dobře a za ty tři společné roky udělal z mého pohledu velký posun dopředu. Věřím, že i jeho osobně ta práce posouvá a jednou ji prodá sám.

Simon Šiška: Celkově můžeme být o hodně lepší

Jak se z pozice asistenta trenéra díváte na uplynulou sezónu?
V první řadě mě určitě těší, že si jako nováček zachováme superligovou příslušnost i pro další ročník. Věřím, že bychom si ji zajistili i vlastními silami. Mrzí mě však, že jsme podle mě ve spoustě zápasů nenaplnili potenciál a hráli jsme pod své možnosti. To se odrazilo i na našem postavení v tabulce, přičemž naše cíle před sezónou byly rozhodně vyšší.

Jak moc se na konečném umístění týmu projevila zranění klíčových hráčů?
Jakou měrou se podepsal vysoký počet zranění, polemizovat nechci – zranění ke sportu bohužel patří. Doufám jen, že jsme si smůlu vybrali a v další sezóně nás zranění už budou obcházet.

Co byla podle vás nejsilnější stránka Hattricku v letošním ročníku?
Myslím si, že nejsilnější stránkou mužstva byl týmový duch. Od začátku se vytvořila výborná parta, která spolu vycházela na hřišti i mimo něj. To je častokrát důležitější než některé florbalové charakteristiky týmu.

Společně s Markem Fialou pokračujete v trenérské dvojici i do další sezóny. Jak se na ni těšíte?
Na nadcházející rok se těším a jsem motivován. Už jen sami sobě bychom měli dokázat, že můžeme být ve všech ohledech o hodně lepší a že první sezóna byla pouze oťukávací. Od prvního po posledního z nás do toho ale musíme vložit ještě více, pak je to reálné.

Jak bude vypadat příprava týmu v následujícím období?
Aktuálně pracujeme na sestavení kádru pro další sezónu. Z termínového hlediska visí nad přípravným obdobím ještě mnoho otazníků vzhledem k nejasné situaci s koronavirem. Obsahově nás však čeká předsezónní období velmi podobné tomu loňskému – fyzická příprava mimo halu i v ní, soustředění a přípravné zápasy. Potom to konečně vypukne.