Napsal 7. únor 2020 Tadeáš Mima v rubrice Rozhovory

Fiala o stáži: Dětem ze severských zemí se nemůžeme rovnat

Šéftrenér Marek Fiala se zúčastnil prestižní akce. V polovině ledna zamířil do finského klubu EräViikingit, kde se zapojil společně s dalšími českými trenéry do zajímavé stáže. Své poznatky ze špičkového florbalového prostředí prozradil v rozhovoru.

Fiala o stáži: Dětem ze severských zemí se nemůžeme rovnat

Jaké máte dojmy z týdenní stáže, kterou jste absolvoval ve Finsku?
Byla to příjemná zkušenost a zpestření běžného sezónního „provozu“, motivační injekce do další práce a posouvání Hattricku směrem vpřed.

Čím se podle vás liší tamější prostředí v porovnání s Českem?
Tamější sportovní prostředí výrazně ovlivňuje společenské nastavení, politika i sociální systém. Z pohledu pohybové připravenosti dětí se severským zemím nemůžeme rovnat – mají pět hodin tělovýchovy týdně, každé dítě naprosto běžně sportuje a obvykle dělá minimálně dva sporty.

To stejné platí také pro zázemí, kdy infrastruktura hal a sportovišť je s námi neporovnatelná. K vidění jsou vícepatrové haly s několika hřišti standardních rozměrů v každém poschodí, případně obří hala s několika hřišti vedle sebe.

V čem se naopak třeba podobají Hattrick a EräViikingit?
Hledat společné znaky našeho oddílu s klubem o dvou tisících členech je poměrně obtížné. Nicméně pokud bych měl i přesto něco vybrat, pak je to vnímání výchovy hráče. To lze označit ve spoustě ohledů za totožné.

Je ještě nějaká věc, kterou jste si ze stáže odnesl?
Tři trička, nové myšlenky a inspiraci.


Foto: Facebook Český florbal