Napsal 11. září 2019 Tadeáš Mima v rubrice Cesta do superligy

Cesta do superligy: Začátky v první lize

Sezóna 2019/20 bude pro Hattrick přelomová. Brněnský klub si poprvé v historii zahraje superligu, o kterou dlouhá léta usiloval. Cesta mezi elitu se však nerodila snadno. Přinášíme vám druhou část příběhu, na jehož konci se zrodil tento úspěch. Tentokrát o tom, jak se Hattrick zabydlel v první lize a jak mu několikrát těsně utekl vysněný postup.

Cesta do superligy: Začátky v první lize

Hattrick poprvé pomýšlel na postup už při své premiéře v první lize. Psala se sezóna 2011/12 a podle výsledků vše vycházelo téměř dokonale. Úvodní duel ročníku sice dopadl porážkou v prodloužení od Žďáru, ale Brno i přesto sbíralo body a drželo se v horní půlce tabulky. Nakonec tak uhrálo třetí místo po základní části a vůbec nic nenasvědčovalo tomu, že by Hattrick byl klasickým nováčkem s nízkými ambicemi.

Naopak se ukázalo, že FBŠ může být nebezpečné také v play-off, které zahájilo proti Bivoji Litvínov. Sérii nakonec zvládlo ve čtyřech zápasech a připravovalo se na semifinále s Kladnem. Tam došlo na pořádné drama, z něhož vzešel úspěšně Hattrick až díky pátému utkání série na domácí půdě (11:6). Finále se Spartou Praha bylo však jednoznačnou záležitostí, když soupeř dominoval 3–0 na zápasy. Postupové naděje se pak úplně rozplynuly po prohrané baráži s Libercem.

V následujícím ročníku se nepodařilo na vynikající formu navázat. Hattrick musel tvrdě bojovat o holý postup do vyřazovací fáze, do které proklouzl až vítězstvím 8:6 v posledním kole nad Kladnem. Tento výsledek se stal osudným pro MVIL Ostrava, jenž kvůli dvoubodovému manku na Brno šel do play-down a posléze i sestoupil. FBŠ pak vypadlo ve čtvrtfinále se Znojmem 1–3.

Další rok si ovšem Hattrick nezdar vynahradil. Tým nastoupil do sezóny v mnohem lepším rozpoložení a opět patřil k nejužší špičce první ligy. Okruh favoritů doplňoval Litvínov nebo Česká Lípa a tyto souboje byly ozdobou základní části. Na vrcholu vyrovnané tabulky se seřadily právě Lípa (48 bodů), Hattrick (47) a Litvínov (46), což Brňanům dovolilo vybrat si za soupeře pro čtvrtfinále Ústí. Nováček soutěže překvapivě první duel play-off zvládl, následovala však tři vítězství Hattricku a zasloužený postup.

Další dvě výhry přidali svěřenci Davida Neruda v semifinále proti Litvínovu, jenže tím série ani zdaleka nekončila. Bivoj následně také uspěl dvakrát v řadě a došlo na rozhodující pátou bitvu. Tu ovládl opět Hattrick, tentokrát 14:6, a těšil se na finále s papírovým outsiderem z Královských Vinohrad. Pražané ale ukázali svoji houževnatost a pokořili i Hattrick. Postup nevyšel ani na druhý pokus v baráži proti FBC Ostrava a Brno se muselo smířit s pokračováním v první lize. Opět.

Následující dvě sezóny se nesly v podobném duchu jako 2012/13. Hattrick se ani v jednom případě nedostal přes čtvrtfinále play-off a výsledky patřil k průměru soutěže. Zatímco jeden rok skončil na České Lípě, ten další byl nad jeho síly FBC Liberec. Do mužstva se však v těchto letech zapracovali Jakub Andrle nebo Jan Grábl, kteří působí v klubu dodnes. Do této skupiny hráčů patří také David Medek.

Hattrick nebyl v příznivé situaci a chyběly mu větší úspěchy v play-off. To se však mohlo brzy změnit, protože startoval ročník 2016/17, kdy měly na postup do superligy reálnou šanci hned čtyři týmy z první ligy…