Napsal 1. květen 2019 Tadeáš Mima v rubrice Mladé naděje Hattricku

Mladé naděje Hattricku: 27.–28. dubna 2019

Ligová sezóna pomalu míří do finiše. Jak se dařilo mladým členům Hattricku o posledním dubnovém víkendu?

Mladé naděje Hattricku: 27.–28. dubna 2019

Dorostenci B

Dorost B absolvoval v sobotu dva zápasy ve Znojmě. „První utkání jsme odehráli s Gullivers, přičemž soupeř se prezentoval poměrně aktivním napadáním. My se o něj v rámci naší hry snažíme běžně, a proto šlo o celkem aktivní výkon z obou stran,“ řekl trenér týmu Michal Havelka. Mírnou převahu měl Hattrick díky kvalitnějšímu individuálnímu projevu jeho hráčů. „Byli jsme schopni v relativně dynamické hře lépe reagovat na situace a případné chyby. Ať už naše či soupeřovy,“ vyzdvihl trenér.

„Velmi pozitivní je, že se hráči z drtivé většiny už nebojí hrát. Jsou schopni hrát sami a bez větších potíží vymyslet vhodné řešení situace, často i pod tlakem. Že je část situací řešena zatím spíše jimi samotnými (nikoliv kombinací pomocí přihrávky), je více dáno zaměřením tréninku, který je nyní orientován převážně na rozvoj jednotlivců,“ vysvětlil Havelka.

V utkání se Židenicemi se podle kouče opět potvrdilo, že trénink a fungování týmu je na správné cestě. „Zejména šlo (i přes dominanci vůči individuálně slabšímu soupeři) o fakt, že jsme hráli naplno až do samotného závěru nebo dokázali hrát na několika postech během jednoho utkání,“ pokračoval trenér v hodnocení.

„Trénink je dále cíleně zaměřen na proces, nikoliv na výsledek. To, co se v tomto zápase odehrávalo, je proto projevem uvedeného nastavení. Na jeho konci mají být co nejvíce individuálně připravení hráči, který prodají natrénované dovednosti a bez nutnosti zásahů dospělých podají maximální výkon bez obav z chyby a beze strachu hrát,“ nastínil Havelka koncepci. To vše platí při plném respektu k soupeřům i rozhodčím. „Jsem přesvědčen, že v tomto směru je za hráči obrovský kus práce a (i na první pohled viditelný) progres,“ doplnil.

Starší žáci A

Starší žáky čekal v neděli přátelský dvojzápas proti Snipers Bratislava. „Duely se konaly na malém hřišti, a tak hráči byli neustále pod tlakem. Utkání přinášela obrovské množství fyzické hry a osobních soubojů,“ komentoval Havelka. „Ve spojení s poměrně netechnickou hrou soupeře šlo o velmi těžká střetnutí, která neumožnila naplno projevit naši kvalitu po technické stránce,“ podotkl kouč družstva.

Velkým přínosem se však ukázala právě hra pod náporem protivníka. „Ta nás po celou dobu vyváděla z komfortní zóny kvůli minimu času a prostoru, který jsme dostali k řešení situací. To je pro rozvoj individualit velmi cenné a přínosné,“ byl spokojen Havelka.

Hráčům byla pro první utkání projevena důvěra k tvorbě vlastní sestavy. S tímto úkolem si tým poradil velmi dobře, když bez zásahu trenéra vytvořil roli všem svým sedmnácti členům. „Ve druhém zápase dostali pověření udělat sestavu lídři skupiny, kteří si taktéž vedli bez problémů, včetně následné plné akceptace ode všech hráčů,“ poznamenal trenér k této výzvě.

Kromě těchto aspektů Havelka zmínil, že se hráči museli vyrovnat také s dalšími pravidly, která si celek stanovil: „I přesto, že se nejedná o zcela jednoduché situace, hráči je zvládají bez zásadnějších komplikací a část z nich se pro ně již stává poměrně běžnou rutinou, což je opět pozitivním signálem.“

Mladší žáci A

Ligové boje čekaly mladší žáky A, kteří zahájili turnaj proti béčku Gullivers a Moravan. „První dvě utkání byla jednodušší, ale chyběl nám kvalitní pohyb a mezihra také nebyla nijak závratná,“ hodnotil trenér Marek Fiala.

„Třetí zápas s Moravany A přinesl nejlepší výkon na turnaji, byť jsme nakonec prohráli o gól. Kluci však především ve druhé půlce výrazně přidali v pohybu, rychlosti hry i v kombinaci. To přinášelo jednu hezkou šanci za druhou,“ pokračoval brněnský kouč. V posledním měření sil s Gullivers A si Hattrick ale nevěděl rady se staženou obranou rivala. „Ten pouze čekal na naši chybu a využíval své fyzické převahy. V neposlední řadě nám už také scházely síly, abychom soupeře více potrápili,“ sdělil Fiala.

Celkově trenér viděl, že po skvělých předešlých turnajích přišel tentokrát jeden slabší: „Určitě nepomohlo ani ‚kluziště‘ na Čejkovické, kde se pravidelně pereme i trochu sami se sebou. Do příště musíme být v tomto ohledu chytřejší. (úsměv)“

Mladší žáci B

„V sobotu jsme absolvovali poslední turnaj sezóny. Předně mě mrzí, že jsme museli tým opět doplňovat z řad elévů. Turnaje jsou vypsané s velkým předstihem, a proto mě i s ohledem na závěrečný turnaj nemile překvapil počet omluvenek s odjezdy mimo Brno,“ otevřel svůj komentář trenér Pavel Kocourek.

V úvodním duelu se Hattrick potkal se Židenicemi A. „Věděli jsme, že zápas bude bolet. Zpětně ale musím konstatovat, že jsme s protivníkem odehráli jedno z nejlepších utkání sezóny. Lépe jsme si poradili s velikostí hřiště, nebáli jsme se chodit do šancí, každý makal naplno a dohrával souboje. Soupeř přesto byl ve většině aspektů kvalitativně lepší,“ upozornil Kocourek. K nim patřily například kombinační akce a práce s florbalkou, což se projevilo na větším rozdílu ve skóre.

S měřením sil Hattrick B – Výběr elévů nebyl trenér mladších žáků spokojený. „Opět chyběl zápal do hry a naprosto jsme vypustili herní myšlení. Každý se snažil dostat k bráně, i když to znamenalo probojovat se přes tři soupeře. Před bránou většinou nikdo nebránil a všichni se ‚honili za míčkem‘. Byla to už taková rivalitní klasika,“ dodal Kocourek.

Poslední dvě střetnutí nabídla zlepšení Hattricku. To bylo znát hlavně na promyšlenějších útocích a činnosti v osobních soubojích. „Vše klapalo a celý tým ukázal, že se výkonnostně i herně během ročníku posunul,“ těšilo lodivoda mladších žáků B. „Děkuji všem za super sezónu! Na trénincích budeme makat i nadále, abychom se stále zlepšovali a případně na viděnou na letních turnajích!“ rozloučil se prozatím Kocourek.

Výběr elévů

Na Výběr elévů čekaly jako první Židenice. „Do zápasu jsme dobře vstoupili, hráli jsme aktivní a hezký florbal. Soupeř měl dle mého také několik hráčů z kategorie elévů a celou dobu šlo o vyrovnaný zápas. Ten na konci Židenice rozhodly ve svůj prospěch,“ řekl k výsledku 4:6 kouč Lukáš Jalový. Následující duel nabídl tradiční derby s mladšími žáky B, kdy byl finální stav 3:3. „Znovu to bylo z naší strany povedené utkání, kdy jsme se dokázali vyrovnat starším rivalům,“ podotkl.

Třetí překážkou se staly domácí Letovice. Hattricku se opět výborně povedl vstup do zápasu a získal náskok po pěkných akcích. „Ve druhé půlce jsme výrazně polevili a do příležitostí chodil spíše soupeř. Zásluhou výborného brankáře jsme ale nakonec zvítězili bez obdrženého gólu,“ chválil Jalový.

„Poslední utkání jsme opět narazili na Židenice, tentokrát ovšem na jejich silnější tým. Start byl z naší strany více než dobrý a drželi jsme krok s velmi silným protivníkem,“ vrátil se Jalový k výkonu družstva. Ve druhém dějství se však naplno projevila síla Židenic, zatímco Výběru elévů docházely síly. Po zásluze se tak radoval z výhry soupeř.

„Celkový dojem z turnaje je velice dobrý. Snad kromě druhé poloviny duelu s Letovicemi jsme hráli velmi aktivní a pohledný florbal,“ uzavřel trenér.

Přípravka

Přípravku měla jako tradičně na starost Sabina Grycová: „Poslední ligový turnaj sezóny odehrál tým Blue se ctí. V každém ze čtyř utkání se prezentoval bojovným výkonem a nechyběly ani pěkné florbalové akce.“ Družstvo se až na první poločas posledního zápasu dobře soustřeďovalo i na obrannou hru. „Za turnaj si všichni zasloužili pochvalu,“ dodala.

Tým Red se dostával do tempa trochu pomaleji. „Rychlejší pohyb chyběl hráčům s míčkem i bez něj. Hráči postrádali týmovějšího ducha a akce se často snažili zakončovat sami. I když mohli využít lépe postavených spoluhráčů,“ pověděla trenérka. „Stále jsme postrádali větší nasazení. Hlavně v okamžicích, kdy se družstvu příliš nevedlo,“ zakončila komentář.