Napsal 3. duben 2019 Tadeáš Mima v rubrice Mladé naděje Hattricku

Mladé naděje Hattricku: 30.–31. března 2019

O posledním březnovém víkendu pokračovala řada mládežnických soutěží. Do nich se zapojily mimo jiné i týmy Hattricku, které čekaly náročné boje.

Mladé naděje Hattricku: 30.–31. března 2019

Dorostenci B

Dorost B nastoupil k dalším utkáním ligy. Hrálo se opět v Kyjově na menším hřišti, než je běžné. „Prvním soupeřem nám byl Slavkov, jemuž méně prostoru pro jeho hru spíše vyhovovalo. Fyzicky se jednalo o mírně vyspělejšího rivala, technické přednosti ale byly naopak na naší straně,“ otevřel hodnocení kouč Michal Havelka. Ten vyzdvihl, že hráči opět dostali důvěru k vyřešení úkolu spočívajícího v samostatném složení pětic. „Zpočátku duelu jsme byli relativně zbrzděni v útočné hře. Přechod dopředu nám trval poměrně dlouho nebo byl zbytečně složitý,“ popisoval akce.

„Postupem času se ovšem tento aspekt zlepšil a už jsme se dostávali i do více šancí. Měli jsme jednoznačnou územní převahu a více jsme drželi míček. Obecně jsme ve druhé a třetí části vytvářeli celkem velký tlak na soupeře, bohužel ale neúplný – s minimem proměněných možností,“ dodával Havelka. „Naopak Slavkovu se (i přes výrazně menší počet šancí) dařilo chodit do protiútoků, které (i díky absenci standardního brankáře na naší straně) bez větších problémů proměnil,“ konstatoval trenér dorostenců B.

Další střetnutí pak přineslo měření sil s Dragons Kyjov. „Za mě šlo o nádhernou ukázku, jak má mládežnický florbal na této úrovni vypadat. Oba týmy se snažily o konstruktivní hru s minimem taktických prvků a aktivním pojetím. Výsledkem bylo extrémně vyrovnané utkání s vysokým počtem gólů a častými změnami směru hry,“ pokračoval Havelka. „Hrálo se ve vysokém tempu a s velkým množstvím tvrdých a férových soubojů, které rozhodčí ještě hráčům obou celků umožnili, což umocnilo intenzitu zápasu,“ uvedl za dorostence B.

„Velmi pozitivně je potřeba vyzdvihnout naši hru. A to v mnoha aspektech, na nichž pracujeme – ať už jde o rychlé zakládání útoků, velkou nebezpečnost v útočné fázi i rychlé reakce na změnu směru hry, hra pod tlakem, ale především ODVAHA. Ta se v tomto utkání projevila naplno a pozitivně se odrazila zejména v předvedeném herním projevu. U několika hráčů se projevila vstřelením branky,“ zevrubně shrnul Havelka.

Dobré hodnocení nakonec předznamenalo trenérskou spokojenost. „S retrospektivním pohledem si dovolím tvrdit, že se jednalo o jedno z nejkvalitnějších utkání v letošní sezoně. I v rámci úrovně soutěže řadím tento duel předvedenou hrou na nejvyšší příčky,“ doplnil Havelka na samotný závěr svého souhrnu.

Starší žáci A

Starší žáci A v neděli sehráli přátelské utkání s výběrem dorostenek. „Hráčům jsem před startem duelu projevil důvěru k absolvovaní dalšího náročnějšího úkolu – samostatně si řídit střídaní. Náročnost úkolu navíc byla umocněna faktem, že jsme hráli s lichým počtem obránců a křídelních útočníků a také se střídáním postů po každé třetině,“ sdělil Havelka.

„Hráči si s tímto zadáním poradili vcelku bez problémů. V zásadě se dokázali samostatně rozhodnout v daných situacích, což je pozitivní zpráva. Z hlediska předvedeného výkonu jsme z úvodu ještě nebyli tak odvážní a spíše jsme působili pasivněji,“ komentoval kouč podobu zápasu. Postupem času však Hattrick odvazu získal. „Naše hra se stávala aktivnější a my jsme byli nebezpečnější. A to i přes průběžné změny postů. Soupeř se do hry dostával spíše méně. To se dařilo jak díky naší aktivitě, kterou jsme získali spoustu míčků, tak menší kreativitou protivníka,“ obeznámil Havelka.

Na závěr pak trenér dodal: „Naše občasné individualistické pojetí je součástí hry v tomto věku. Reflektuje aktuální nastavení tréninků, které jsou zaměřeny právě na co největší individuální rozvoj hráčů.“

Mladší žáci A

Pokračování soutěže čekalo na družstvo mladších žáků A. „V úvodním zápase proti Gullivers Brno jsme se velmi dlouho hledali. Hra byla ospalá, nedokázali jsme být v klidu na míčku a chyběl důraz před bránou. Tyto nedostatky jsme aspoň trochu eliminovali po první polovině, ovšem na obrat výsledku jsme nedosáhli,“ mrzelo trenéra Hattricku Pavla Kocourka.

V dalším utkání se proto Brňané chtěli lépe uvolňovat do prostoru a obsazovat soupeře před svým brankovištěm. „Na úvod jsme v těchto aspektech ještě trochu tápali, ale postupně se hráči dostali zpět do tempa. A na hřišti to začalo vypadat jako florbal,“ vystihl Kocourek. Produktivita však nadále mírně pokulhávala a po několika zahozených šancích dopadlo střetnutí 4:5. „I přesto byl herní projev už mnohem lepší a ‚koukatelnější‘, než tomu bylo v předchozím duelu.“

„Poslední dva zápasy jsme opět nastoupili proti Znojmu a Gullivers, tentokrát proti jejich rezervám. V obou měřeních sil nás trápilo proměňování příležitostí. Nedostatky, které nás zlobily v minulém duelu, jsme dokázali z větší části odstranit,“ poznamenal Kocourek k výkonnostnímu posunu.

Celkově si trenér myslí, že tým trápila nižší soustředěnost a ospalé vstupy do zápasů: „Když jsme se na většinu vzniklých chyb zaměřili a stanovili si do dalších utkání cíle, často se nám je dařilo plnit. Bohužel jsme pak narazili na nízkou produktivitu, jež se mírně odrazila na psychice i výsledcích. Je potřeba na sobě stále pracovat, sezóna ještě nekončí…“

Přípravka

Přípravky Hattricku Red a Blue byly připraveny na pokračování svojí ligy. „Turnaje se opět zúčastnily převážně děti mladší a méně zkušené. V každém ze zápasů se střídaly pěkné florbalové momenty s těmi méně povedenými. U všech hráčů je potřeba zrychlit pohyb (ať už s míčkem či bez něj), práci s hokejkou a důraz ve vlastním brankovišti,“ řekla trenérka Sabina Grycová.

„Pozitivní bylo viditelné zlepšení u hráčů začínajících s florbalem během této sezóny. Potenciál v dětech určitě je, jen je potřeba poctivě makat na tréninku a potom se nebát předvést to v utkáních,“ ví Grycová.