Napsal 27. březen 2019 Tadeáš Mima v rubrice Mladé naděje Hattricku

Mladé naděje Hattricku: 23.–24. března 2019

Jak vypadala další utkání mládežnických týmů? To se dozvíte v novém vydání Mladých nadějí Hattricku, mezi nimiž se tentokrát představily kategorie od dorostenců až po elévy doplněné přípravkou.

Mladé naděje Hattricku: 23.–24. března 2019

Dorostenci B

Po týdnu se opět dostali do akce florbalisté dorostu B. „Do prvního utkání s Aligators jsme vstoupili s vědomím, že nás čeká duel podobný tomu z minulého turnaje. Stejný soupeř, který důrazně brání na malém hřišti, což mu vyhovuje,“ vykreslil situaci trenér Michal Havelka. „Zápas jsme zahájili skvěle. Díky vzájemné spolupráci pomocí přihrávek (lepší než posledně) jsme se dostávali do šancí. Z nich jsme díky střelbě ve finální fázi proměnili hned tři, a to už v samotném úvodu střetnutí,“ vyzdvihl.

Celé utkání se neslo ve znamení aktivní a poměrně odvážné hry Hattricku. „Díky ní se nám podařilo dát ještě několik dalších branek. Měli jsme více přesilovek v rychlém sledu, takže jsme několik minut hráli v převaze. Docela dlouho i pět na tři,“ popisoval dění Havelka.

„V této fázi zápasu jsme ještě tak odvážně nehráli. Na hráčích bylo vidět, že se sami dostali pod tlak a působili ustrašeně. Nedostatek odvahy způsobil, že jsme se střelecky neprosadili. Kluci vnímali, že musí dát gól v přesilovce namísto toho, abychom hráli pořád stejně,“ vysvětlil kouč.

„Důkazem, že šlo o nedostatek odvahy, byla naše hra v oslabení ve třetí třetině. Tu jsme zvládli bez problémů. Hráči totiž hře jako takové už daleko více rozumí a v početní nevýhodě to bylo jasně vidět. Aligators jsme prakticky k ničemu nepustili a až do konce zápasu bylo evidentní, který tým tvoří hru,“ prohlásil Havelka.

Ve druhém utkání čekalo na Hattrick brněnské derby s Gullivers. „Již se naplno projevila odhodlanost hrát a náš aktivní přístup. Soupeře jsme jednoznačně přehráli a přestříleli. Drtivou většinu času jsme měli míček a protivník chodil jen do nahodilých protiakcí, navíc spíše jen v první části. Přibližně v polovině působil soupeř dosti rezignovaným dojmem. Výsledkem byla jasná dominance a vysoký počet gólů,“ řekl Havelka. Dorostenci se tak rozloučili s víkendem úspěšně.

„Naše fungování je kompletně postaveno na plné důvěře. Hráči tak byli opět postaveni před úkoly, s nimiž se museli vyrovnat. Jedním z nich bylo vlastní složení pětek,“ uvedl k rozhodnutí Havelka. „Během druhého utkání přišel ještě další úkol. V jeho polovině si hráči měli vyměnit posty, aby každý hrál jinde. Bez nutnosti direktivního řízení se pak sami domluvili a samostatně si nachystali změněné formace,“ oznámil trenér družstva.

„Ve všech případech hráči zvládli poměrně náročné úkoly na jedničku, větší část z nich jim už připadá poměrně normální a běžná.“

Starší žáci B

K dalším zápasům zamířili také starší žáci B. Jejich rivalem se stal na úvod Slavkov, který přijel se sedmi hráči a postupně čím dál více rezignoval na hru do útoku. „Nám se zpočátku nedařilo probojovat se přes hustý blok soupeře. Chvíli nám trvalo, než jsme pochopili, že musíme častěji střílet. Protože přes pět protihráčů u sebe si prostě tři krosy až do prázdné brány nedáme,“ pověděl trenér Lukáš Paták.

Výkon týmu však gradoval. „Hra soupeře se naopak i vinou únavy stále více měnila v odpalování balónků a ‚čekání na smrt‘. Ta přišla ve třetí třetině, kdy jsme Slavkov nepouštěli k míčku a začali jsme proměňovat šance. Celkově jsme si zastříleli, ale nic moc navrch nám duel nepřinesl,“ mrzelo Patáka. O to výrazněji se proto Hattrick těšil na Troopers v následujícím souboji. „Ti se, podobně jako my, snaží prezentovat aktivní hrou. Na utkání taktéž berou větší množství mladších žáků,“ představil kouč druhého protivníka.

Na startu měli Brňané potíže s vysokým napadáním Troopers a odporem, který oproti Slavkovu kladli. „Od druhého dějství se ale naše hra výrazně zlepšila a čím dál více jsme dominovali hře. Získávali jsme spoustu míčků již při našem pressingu a lépe jsme přecházeli napadání soupeře. To ještě gradovalo a ve třetí části jsme už skoro nepůjčovali balónek,“ těšilo Patáka. Hattrick tak absolvoval dva úplně odlišné zápasy.

„S oběma jsme si ale uměli velmi dobře poradit. Připsali jsme si šest bodů do tabulky, mnohem důležitější však je naše předvedená hra,“ nezapomněl upozornit Paták. „V ní jsme působili kvalitně a sebevědomě směrem dopředu, kdy si všichni hráči dovolili zahrát jeden na jednoho. A také společně velice pěkně kombinovali,“ doplnil.

Nejvíce ovšem Patáka potěšila defenzivní hra: „Nikdy jsme neměli problém s rychlým startem do útoku, ale vracení do obrany se nám moc nechtělo. To se tentokrát nepotvrdilo a ochota pomoci spoluhráči vzadu, případně ho zastoupit, byla snad ještě větší než touha vyrazit co nejrychleji útočit. Na konec bych rád poděkoval všem hráčům za předvedené výkony a doufám, že si je přenesou do dalších tréninků a zápasů.“

Elévové A

Na turnaj byl tým namíchán z elévů a přípravek. „Proti silnému týmu Gullivers tak neměl velkou šanci. Kluci bojovali, jenže soupeř nás celkem přesvědčivě překonal rychlými přihrávkami a přesným zakončením,“ otevřela hodnocení trenérka Sabina Grycová. V dalších utkáních se ale role obrátila. „Nahrávkami a rychlým napadáním po ztrátách míčku jsme si vytvářeli tlak na útočné polovině,“ chválila trenérka. „I mladší kluci se odvážili tvořit hru a prosazovali se v osobních soubojích. S ohledem na sestavu týmu sehráli kluci dobrý turnaj.“

Elévové B

Druhý celek elévů se v sobotu vydal do Svitávky v početně slabší sestavě. „Na turnaji byli nominováni zejména hráči, kteří se s florbalem teprve seznamují první měsíce. Cílem tak především bylo, aby si vyzkoušeli, jaké to je postavit se soupeři z jiného družstva, bojovat o každý míček a třeba i chtít dát gól,“ vystihl kouč Pavel Kocourek.

„Věřím, že všichni si odnesli cenné zkušenosti a poznali svoje silné i slabé stránky. Někteří hráči mě velmi pozitivně překvapili. A když na sobě budou stále makat, mohou se po sportovní i po florbalové stránce dostat výše,“ dodal.

Výběr přípravky

Grycová měla na starosti také Výběr přípravky. „Kluci odehráli první dva zápasy trochu zakřiknutě. Nechtěli moc hrát a jen odpalovali míčky od vlastní branky. Sem tam se ujala střela z větší vzdálenosti, ale výraznější florbalová podívaná to nebyla,“ musela konstatovat. Další dva duely však vypadaly jinak: „Kluci začali být aktivnější, důslednější v obraně a vytvářeli si šance, které často uklízeli do prázdné brány díky rychlým nahrávkám.“ Oproti předchozím utkáním nezaostávali ani za staršími soupeři v rychlosti. „Ukázali, že když se snaží, bojují a soustředí se po celou dobu, hrají pěkný florbal i ve starší kategorii,“ uzavřela Grycová.