Napsal 21. březen 2019 Tadeáš Mima v rubrice Mladé naděje Hattricku

Mladé naděje Hattricku: 16.–17. března 2019

Proběhlo další kolo mládežnických soutěží. Opět se do něj zapojila spousta mladých hráčů Hattricku včetně florbalového kroužku z Bystrce, který čekal premiérový turnaj.

Mladé naděje Hattricku: 16.–17. března 2019

Dorostenci A

Družstvo čekal v závěrečném dvojkole základní části Havířov (4:4) a Uherský Brod (3:8). Tyto výsledky znamenaly, že Hattrick zůstal těsně pod hranicí top čtyř týmů, které zaručují postup do předkola play-off MČR. Čtvrtá pozice zůstala právě Uherskému Brodu, jenž díky výhře ze vzájemného zápasu udržel odstup čtyř bodů na Brňany.

Dorostenci B

V prvním utkání se musel Hattrick připravit na Aligators. „Utkali jsme se s fyzicky vyspělejším soupeřem, který větší část zápasu čekal na naše chyby a důrazně bránil. Technickou nevyspělost Aligators a jejich důraz v obranné fyzické hře ještě umocnilo menší hřiště ve Slavkově,“ vysvětloval trenér Brna Michal Havelka. „Přes protivníka jsme v první části, i přes naši kvalitnější techniku, převážně nedokázali přejít kombinací. Utkání tak spíše připomínalo boj o každý metr hřiště. Větší část herního projevu byla postavena na individuálním pojetí,“ sdělil.

„Ve druhé třetině se nám sice dařilo lépe přecházet na útočnou půlku přihrávkami a vzájemnou spoluprací, ve finální fázi jsme se ale proti poctivé obraně neuměli efektivně prosadit. Protože proti bránícímu bloku na malém prostoru jsme spíše než kombinace do prázdné branky měli volit intenzivní střelbu a dorážky,“ uvažoval Havelka. A právě to Hattrick během třetího dějství pochopil.

„V určitou chvíli jsme byli schopni i přehrát Aligators a dát dvě branky. Na výhru to však kvůli efektivitě soupeře nemohlo stačit. To, co je velmi podstatné (a na rozdíl od výsledku nám dává konkrétní vazbu), je předvedený herní projev. Ten v zásadě odpovídal obsahu tréninků a aktuálnímu nastavení skupiny, jež je orientováno převážně na rozvoj individuálních dovedností,“ pokračoval kouč. Tento přístup se projevil ve vzájemném střetnutí se soupeřem, který už daleko více využívá kolektivního pojetí hry.

„Na rozdíl od nás se ale, i přes vyšší věk hráčů, Aligators daleko méně snažil tvořit hru. Snaha byla spíše na naší straně. Na některé herní prvky, které soupeř aplikoval, nejsme připraveni, protože je netrénujeme, neboť nejsou přirozenou součástí hry v tomto věku. Ať už jde o určenou rozehrávku ve třech nebo zdvojování,“ odpověděl Havelka. I přesto si hráči zvládli s těmito skutečnostmi poradit. „Především díky pochopení hry a z toho plynoucí schopnosti se správně rozhodovat a reagovat na vzniklé situace.“

Druhý duel s Mikulovem měl podobné rysy. Protivník byl fyzicky vybavenější a důrazný. Technická převaha byla na straně Brňanů, stejně jako snaha tvořit hru. „Soupeř si žádný z gólů nevypracoval vlastní kreativitou, z tohoto pohledu se tak jednalo jen o využité chyby při zakládání našich útoků nebo o náhodné trefy. Stále nám ještě chybí tolik potřebná odvaha hrát, v druhé půli byl na hráčích vidět evidentní šok z toho, co se vlastně v první půli stalo. Přitom utkání máme v rukou právě tím, že větší část času tvoříme hru,“ usoudil Havelka.

„Větší část zápasu s Mikulovem tak byla jen o odvaze hrát a proměňovat šance. I přesto je na mnoha hráčích znát, že už si věří daleko více. Jsou odvážnější a jistější při hře s míčkem i v osobních soubojích. To jsou pozitiva, na kterých pracujeme. Že se to reálně odráží i do utkání, byť zatím ne zcela kompletně, je důkaz, že nastavený směr je správný,“ vyvodil trenér dorostenců B.

Následně Havelka shrnul svůj celkový dojem z obou zápasů: „Na závěr opět dodávám, že nastoupili převážně starší žáci a soupeři měli naopak týmy složeny převážně z dorostenců. Ve světle všech těchto okolností jsem mnoha aspekty hry potěšen.“

Mladší žáci

Celek mladších žáků podle trenéra Marka Fialy odehrál pravděpodobně nejpovedenější turnaj, co se týče výkonů proti kvalitním soupeřům. „První zápas s Bulldogs přinesl slabší rozjezd, ale hru jsme kontrolovali. Až na konci utkání jsme dvakrát inkasovali a byla z toho remíza,“ řekl. V duelu viděl jako největší problém obsazování protihráčů a nízký důraz v předbrankovém prostoru.

„Druhé utkání proběhlo proti Židenicím A. Vyrovnaný zápas, v němž po polovině vedl soupeř 2:0, zatímco my jsme působili dost ustrašeně,“ upozornil Fiala. Po pauze to ale vypadalo, jako kdyby na hřiště vlétl úplně nový tým. „Soupeře válcoval rychlostí kombinací i pohlednými akcemi. Druhou půli jsme ovládli 3:0 a zaslouženě i celý souboj 3:2,“ pochválil trenér.

Dále na Hattrick čekali Gullivers. „Vrchol turnaje a dost možná nejlepší výkon sezóny z hlediska udržení nasazení a konzistence vysoké kvality hry. Celé družstvo odehrálo skvěle oba poločasy ve vysokém nasazení dopředu i dozadu. Nechyběla ani velká aktivita při napadání, skvělé vystupování obráců a podpora tlaku při obranné činnosti,“ jmenoval Fiala důležité prvky hry. K nim zařadil i silnou hru v situacích jeden na jednoho, rychlé přechody a kvalitní řešení kombinací. Společně s vynikajícím výkonem brankáře to vedlo ke skóre 4:0.

„V zápase s Moravany A už bylo znát lehké uspokojení z předešlých dvou super utkání. A k tomu i fakt, že se jednalo o závěrečné střetnutí turnaje,“ vysvětlil kouč mladších žáků. Takže tempo, pohyb i kvalita hry byly z jeho pohledu výrazně slabší: „Přesto jsme byli lepším týmem a vyhráli 5:2.“

„Celkově musím kluky za tento turnaj pochválit – velmi slušný výkon. Druhá půlka proti Židenicím a zápas s Gullivers bylo asi to nejlepší, co jsme letos předvedli v obranné činnosti a v kvalitních přechodech do útoku,“ poznamenal Fiala na závěr.

Mladší žáci B

„Vzhledem k vyšší marodce jsme museli opět sáhnout po hráčích z áčka a doplnit i o elévy. Jednalo se o další ligu, na které šlo velmi poznat, že spolu netrénujeme celou sezónu,“ zahájil hodnocení trenér Pavel Kocourek.

V prvním utkání s celkem elévů bylo cílem si hlavně užít hru a sehrát se do dalších zápasů. „Duel proti Telnici pak byl krásným obrazem toho, že florbal je týmový sport. Chyběl důraz před brankou a soupeř byl vždy první u míčku. V případě, že jsme míček vybojovali, jsme jej snadno ztratili,“ uznal trenér.

Do následujícího souboje s Bulldogs ovšem vstoupil naprosto odlišný tým. „Kluci se najednou uměli na hřišti najít, hrou se doslova bavili a vytvářeli krásné útočné akce. Vše doplnili důrazem před bránou a navíc nedovolovali, aby protivník častěji ohrožoval našeho gólmana,“ dodal Kocourek. K úspěchu vedl zejména kolektivní duch a spolupráce.

Na závěr turnaje však čekal zápas s Očovem, což byl jasný favorit. „Důležitým zlomem bylo, že nás vůbec nerozhodila první inkasovaná branka. O to více jsme si mákli a vyvíjeli na soupeře tlak. Utkání mělo vyrovnaný průběh s kvalitním herním projevem na obou stranách,“ popsal vývoj Kocourek. Mladší žáci B dali do duelu jednoduše všechno. „Pěkný zápas bohužel pokazily některé verdikty sudích, jež ovlivnily jeho vývoj,“ krátce zmínil.

„Jako na každé lize nám chvíli trvá, než se sehrajeme, nastavíme herní tempo a vše si sedne. Jakmile ale vždy překleneme tuto počáteční fázi, dokážeme soupeře překvapit týmovou hrou, bojovným duchem a tím odehrát atraktivní utkání,“ upozornil Kocourek na konci komentáře.

Výběr elévů

Na úvod se Výběr elévů už téměř tradičně potkal s mladšími žáky Hattricku. „Tentokrát však proti B-týmu, takže jsme družstva nechali, jak jsou, a hráli proti sobě. Elévům chvíli trvalo než se do zápasu dostali, ale nakonec z toho byl v celku vyrovnaný duel,“ pověděl lodivod Lukáš Jalový.

Dobrou hru plnou pohybu a hezkých akcí přitom elévové předváděli i v dalším zápase, přestože prohráli. „Ve třetím zápase nám dle mého trošku došly síly a právě zmíněný pohyb nám chyběl. Byla to velká škoda, protože soupeř také nehrál bůhvíjak skvěle. Kdybychom dokázali navázat na předešlé výkony, mohli jsme pomýšlet i na výhru,“ uzavřel Jalový.

Přípravka

Za přípravku Red tentokrát nastoupili i kluci hrající převážně elévské turnaje. „V prvním utkání to ale nebylo vůbec znát. Hráči si zřejmě mysleli, že to půjde samo. I když zápas vyhráli, výkon byl špatný, bez bojovnosti a bez zápalu do hry. Po důraznější domluvě se hra v dalších zápasech zlepšila a už bylo vidět nasazení, kombinační hra, snaha o rychlé zakončení a nasazení v soubojích,“ řekla trenérka Sabina Grycová.

Ta zároveň měla na starosti také přípravku Blue, za níž tentokrát hrály hlavně ročníky 2011 a 2012. „Kluci odehráli vcelku dobrý turnaj. Je potřeba zlepšit hru po ztrátě míčku, vracení se do obrany a obsazování protihráčů bez míčku,“ vysledovala Grycová. Poslední měření sil však bylo naopak nejslabší. „Kluci byli v první půli nesoustředění, přestali spolupracovat na hřišti a každý si chtěl vstřelit gól. V druhé části hry jsme se uklidnili, začali jsme hrát s hlavou nahoře a výkon se viditelně zlepšil. Po získání míčku jsme se snažili o rychlé útoky a zakončení,“ vystihla situaci.

Kroužek Bystrc

Do akce se mimo jiné dostali i hráči florbalového kroužku z Bystrce 1.–2. třídy. „V neděli se poprvé zúčastnili turnaje, na němž nejprve vytvořili dva týmy a poté se utkali s Gullivers Komín, dvěma týmy přípravky Hattricku z Lesné a navzájem proti sobě,“ uvedl trenér Lukáš Paták. Protože šlo pro většinu hráčů o první turnaj, bylo vidět velké nadšení, ale i nejistota. „To se týkalo konkrétních florbalových pravidel a toho, jak se střídá. Postupně za neubývajícího nadšení se však situace zlepšovala a s tím i námi předváděná hra,“ vyzdvihl Paták. Konkrétně se dařilo v situacích jeden na jednoho a občas i v kombinacích.

„Všechny hráče chválím za nasazení a přístup, s nímž k turnaji přistoupili. Doufám, že si jej přenesou i do tréninků a budou nám nadále dělat radost. A taktéž díky rodičům, kteří po celou dobu vytvářeli děckám super atmosféru a neúnavně podporovali, hledali ztracené dresy, flašky a podobně,“ sdělil s úsměvem trenér Hattricku.

I starší část bystrcké skupiny (3.–4. třída) se zapojila do turnaje. Postupně se utkala s elévy B Hattricku, Gepardy Brno, Gullivery Komín a Hornets Brno. „I pro tuto kategorii se jednalo povětšinou o první turnajovou zkušenost, a tak jsme zejména ze začátku podobně jako mladší bojovali s florbalovými pravidly. To se opět, obdobně jako u mladších, zlepšovalo společně s předváděnou hrou,“ vyjádřil se Paták. Celkově se posouvalo k lepšímu také bránění soubojů jeden na jednoho a celkové pochopení hry.

„Kluky musím opět pochválit za nasazení a snahu hrát za každého stavu konstruktivně a neodpalovat balonky. Také doufám, že turnaj jim ukázal, že věci na tréninku se doopravdy musí dělat v rychlosti, abychom se někam posouvali,“ komentoval trenér.

Do stejné akce se zapojilo i družstvo elévů B. V jeho případě byl tým zhruba půl napůl namíchaný z pravidelných hráčů turnajů a nováčků. Nastávaly tak obdobné problémy se střídáním a občas chápáním pravidel a hry.

„Kromě prvního zápasu, kde jsme ještě byli myšlenkami doma na obědě, se nám dařilo předvádět solidní hru, která se zápas od zápasu zlepšovala, to bylo nejvýrazněji vidět při soubojích jeden na jednoho, z nichž jsme postupně stále častěji vycházeli jako vítězové my,“ podotkl Paták. „Závěrem bych rád pochválil všechny hráče a doufám, že si předvedené výkony a zejména nasazení a herní intenzitu přenesou do tréninků a potenciálně dalších zápasů.“