Napsal 12. březen 2019 Tadeáš Mima v rubrice Mladé naděje Hattricku

Mladé naděje Hattricku: 9.–10. března 2019

Do akce se o víkendu dostaly jak oba celky starších žáků, tak hráči elévů. Jak jejich výkony hodnotili trenéři jednotlivých kategorií?

Mladé naděje Hattricku: 9.–10. března 2019

Starší žáci A

Víkendový program zahájili starší žáci A proti Moravanům. Ty se podle trenéra Zdeňka Mlčouška prezentovaly sympatickou hrou: „Hrály jednoduše a odvážně. Než se naplno projevila naše převaha, a to i fyzická, hrálo se vyrovnané utkání.“ Dalším soupeřem na turnaji pak byly Židenice. „Předváděly klasický projev, kdy se spoléhaly na rychlý pohyb a individuální akce. Díky tomu, že hráči Židenic běhali rychleji a neustále, tak nás nakonec zdolali,“ dodal Mlčoušek.

Celkový výkon pak hodnotí jako pozitivní. „V obou zápasech jsme protivníka přehráli. Během prvního duelu jsme navíc své šance dokázali proměnit. Následující utkání bylo spíše boj, i přesto jsme si však vytvořili dostatek příležitostí pro možnou výhru,“ vysvětlil trenér. Zároveň vyzdvihuje, že výsledek není důležitější než obraz hry. „Ten odráží, na čem pracujeme v trénincích a je v něm vidět znatelný posun hráčů. Ti chápou svoji roli na hřišti a ve většině případů hrají aktivně, odvážně a sebevědomě,“ chválil Mlčoušek.

„Občas ještě nedokážeme šance proměnit s chladnou hlavou – prostě až moc chceme. Růst hráčů odpovídá jejich nasazení a přítomnosti na trénincích. V tomto ohledu je zřejmé, že podmínky, prostředí i příležitosti k vývoji hráči využívají vhodným a pozitivním způsobem,“ ukončil trenér družstva.

Starší žáci B

Ostré zápasy mají za sebou také florbalisté starších žáků B. „Na úvod nás čekal Adamov, jemuž se podle mého názoru můžeme florbalově úplně v pohodě rovnat. Bohužel jsme však k duelu přistoupili tak, že jsme ještě nezačali hrát, a už jsme několikrát tahali balónek ze sítě,“ popisoval trenér Lukáš Paták. Až poté se Hattrick dostal do utkání, ale nebyl schopen využít své šance. Soupeř naopak zvyšoval rozdíl ve skóre.

„Ve druhém zápase jsme nastoupili proti Blansku, které nás trápilo vysokým napadáním a aktivní hrou. Ač to tak podle výsledku nevypadá, předvedli jsme o dost lepší výkon než v prvním střetnutí,“ poznamenal Paták. Šlo ale ještě o kvalitnějšího protivníka, než byl Adamov, a každou chybu nekompromisně trestal. Brňané se zato trefovali jen zřídka.

„Tento turnaj nám ukázal nedostatky, na jejichž odstranění musíme pracovat. Tím největším byly souboje jeden na jednoho, a to zejména ty obranné. V nich máme pocit, že bránit soupeře znamená stoupnout si od něj na vzdálenost hokejky (v lepším případě), a on nám proto odevzdá míček sám,“ mrzelo trenéra týmu. Problémem byla i nedostatečná domluva mezi hráči. „Musíme pochopit, že florbal není němý sport a komunikovat u něj není zakázáno. Naopak nám to může hodně pomoct,“ řekl.

Zároveň Paták upozorňuje na kolektivní souhru. „Florbal je kolektivní sport. To chápeme v útočné hře, kdy dokážeme spolupracovat jako pětka. Jenže v obraně hrajeme každý za sebe a nepomáháme si. Dáváme si přednost a pak si vzájemně nadáváme, že to byla chyba toho druhého, rozhodčího nebo řešíme výšku soupeře,“ zmínil kouč další důležitý aspekt.

„Pokud se na tyto věci zaměříme, tak o naše výkony a na ně navazující výsledky nemám strach. Na druhou stranu, pokud budeme takto pokračovat, nemusíme na další turnaje ani jezdit. Protože se nikam neposuneme,“ uzavřel Paták.

Elévové

Za hlavní družstvo elévů shrnula turnaj trenérka Sabina Grycová. „V prvním zápase kluci trochu zaspali začátek a po celou dobu bojovali s vlastními nepřesnostmi. Míčky jim odskakovaly a problém dělalo samotné zpracování i přesnost v zakončení,“ pověděla. Ve zbývajících třech utkáních se ale situace zlepšila. „Projevilo se to v kombinační hře, kterou jsme soupeře přehrávali. Rychlými nahrávkami se hráči dostávali do šancí a v pozicích jeden na jednoho se uměli prosadit,“ doplnila.


Foto: Facebook Florbal Židenice